CK Leonardo

Sydney

Sydney

Základné informácie

Hlavné mesto: Canberra

Rozloha: 7.741.220 km2

Počet obyvateľov: 22.262.000

Úradný jazyk: anglický

Náboženstvo: 27% protestantské, 26% rímsko-katolícke, 8% iné kresťanské, 11% nešpecifikované, 19% žiadne

Mena: austrálsky dolár (AUD)

Sydney

Aktuálne počasie

infolinka

Sydney

Austrália je príliš zaujímavá na to, aby sa našlo len jedno miesto, ktoré pri návšteve tohto kontinentu nesmiete vynechať. V rebríčku „musíte vidieť" však kraľuje Sydney. Hoci Sydney nie je hlavným mestom, je to najväčšie mesto v Austrálii a patrí k najčastejším cieľom turistov, ktorí sa na najmenší kontinent vydajú. Toto kozmopolitné mesto na pobreží Pacifiku vzniklo v roku 1788 ako osada trestancov, ktorí tu boli deportovaní z Anglicka. Dnes tu už trestancov nenájdete a nikoho na návštevu mesta už nemusia nútiť. Ľudia sem chodia dobrovoľne, pretože ponuka lákadiel je takmer nekonečná. Srdcom mesta je Circular Quay, prístavná štvrť, kde sa v 18. storočí vylodili prví osadníci. Priamo nadväzuje na centrum sydneyského biznisu, City of Sydney a medzi návštevníkmi sa preslávilo najmä vďaka veľkému množstvu kolonád, príjemných záhradných reštaurácii a tradičných trhovísk. Ak vám ešte stále toto miesto nič nehovorí, tak vedzte, že Circula Quay je domovom Sydney Opera House a Harbour Bridge, dvoch dominánt, bez ktorých by Sydney nebola Sydney. Opera stojí na výbežku Bannelong Point a jej umiestnenie práve na toto miesto vôbec nebolo náhodné. Biele „plachty" na pozadí modrého neba je dokonale
vidieť z akéhokoľvek miesta v prístave a sú hlavným rozpoznávacím symbolom Sydney. V roku 2007 bola táto zaujímavá stavba zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO a tiež je ako jediná stavba 20. storočia medzi novými, modernými, siedmimi divmi sveta. Nenahraditeľnou súčasťou panorámy s operou je veľkolepý Harbour Bridge, oceľový most spájajúci južnú a severnú časť Sydney. Dokončený bol v roku 1932 a do roku 1967 bol s výškou 134 metrov najvyššou budovou v meste. Pri návšteve mesta si určite nenechajte ujsť atmosféru The Rocks. V tejto štvrti môžete zažiť autentickú pôvodnú atmosféru mesta.

Pre oddych zájdite na niektorú z miestnych pláži. Tie tvoria samostatnú kapitolu mesta. K vyhľadávaným patria hlavne pláže vo východných štvrtiach ako Bondi, ale aj Bronte, Tamarama, Clovelly, Coogee alebo Maroubra.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V SYDNEY

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 28 27 28 29 29 31 31 31 32 32 30 28
Teplota vody °C 24 23 23 24 25 25 26 26 27 27 25 24