CK Leonardo

Auckland

Auckland

Základné informácie

Hlavné mesto: Auckland

Rozloha: 483 km2

Počet obyvateľov: 1.397.000

Úradný jazyk: anglický

Náboženstvo: 39% protestantské, 13% rímsko-katolícke, 5% nešpecifikované kresťanské

Mena: novozélandský dolár (NZD)

Auckland

Aktuálne počasie

infolinka

Auckland

Nový Zéland leží v Tichomorí asi 2 000 kilometrov východne od brehov Austrálie. Pobrežie obmýva Tichý oceán a Tasmanské more. Je to členitá a hornatá krajina, ktorá sa rozprestiera na dvoch hlavných ostrovoch: Južný a Severný ostrov. Ostrovy oddeľuje Cookov prieliv. Okrem týchto ostrovov patria k Novému Zélandu aj menšie ostrovy ako
Stewartov ostrov, Tokelau (zámorské územie, ktoré sa skladá z koralových atolov Atafu, Fakaofo, a Nukunonu), Niue a Cookove ostrovy (spolu 15 vulkanických a koralových ostrovov pomenovaných podľa Jamesa Cooka). Hlavným mestom štátu je Wellington, najväčším je však Auckland.

Väčšina obyvateľstva pochádza z Európy. Asi desatinu tvoria Maorovia a necelé 4% predstavujú Polynézania. Zastúpenie tu však majú aj prisťahovalci z iných krajín. Nábožensky je obyvateľstvo Nového Zélandu skutočne rôznorodé. Veľké zastúpenie
tu má anglikánske, presbyteriánske a rímsko katolícke náboženstvo. Prvými obyvateľmi boli polynézski Moriori, maorská imigrácia nastala v 8. storočí. V polovici 17. storočia Južný ostrov objavil holandský moreplavec Tasman. V roku 1840 sa Nový Zéland dostal pod nadvládu Angličanov, stal sa britskou kolóniou. Druhá polovica 19. storočia bola poznačená častými ozbrojenými povstaniami Maorov. Vzájomné spory o pôdu sa čiastočne vyriešili uznaním britskej zvrchovanosti. Štatút dominia získal Nový Zéland až v roku 1907. V roku 1931 sa stala krajina nezávislou a s Britániou si zachovala personálnu úniu. Od začiatku 90. rokov silnejú snahy o premenu monarchie na republiku, v roku 1995 bola podpísaná dohoda s Maormi o navrátení časti pôdy pôvodnému obyvateľstvu a o finančnej kompenzácii.

Dnes je Nový Zéland konštitučnou monarchiou, pričom hlavou štátu je formálne britská kráľovná. Prakticky ju však zastupuje generálny guvernér. Vďaka nádhernej prírode je Nový Zéland úžasným lákadlom pre turistov, ktorí hľadajú neprebádané a divoké územia v krajine, ktorá je na druhej strane civilizovaným a bezpečným územím.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V AUCKLANDE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 20 20 19 17 14 12 11 12 13 15 16 18
Teplota vody °C 20 21 20 19 17 16 15 14 15 15 17 18