CK Leonardo

Madeira

Madeira

Základné informácie

Hlavné mesto: Funchal

Rozloha: 741 km2

Počet obyvateľov: 260.000

Úradný jazyk: portugalský

Náboženstvo: 95% rímsko katolícke

Mena: euro (EUR)

Madeira

Aktuálne počasie

infolinka

Madeira

Necelých 900 km južne od Lisabonu, v zemepisnej šírke africkej Casablancy, sa z vĺn oceánu vynára čarokrásny ostrov Madeira. Táto Perla Atlantiku, ako ju už po stáročia prezývajú cestovatelia z celého sveta, okúzľuje nadšených návštevníkov svojím stálym a príjemným podnebím, subtropickou vegetáciou i rôznorodosťou a krásou neopakovateľnej krajiny. Keďže priemerná teplota v priebehu celého roka sa pohybuje stále okolo 20°C, tento zelený raj (Madeira znamená drevo, resp. les) nesie i prezývku „Ostrov večnej jari". Ostrov, v roku 1497 začlenený pod portugalskú korunu, akoby neustále celý kvitol. V starostlivo udržiavaných parkoch, typických terasovitých záhradách, hotelových areáloch alebo len tak voľne pri ceste, tu všade vidíme nádherné kvety: strelície, hortenzie, orchidey, ale i exotické avokáda, mangá, ananásy či pomaranče. Banánové plantáže a slávne vinohrady dotvárajú jedinečnú atmosféru celoročne kvitnúcej záhrady. Pôvodom sopečná Madeira, s rozlohou necelých 740 km2, je miesto nevšedných a oku lahodiacich kontrastov. V členitom pobreží nájdeme zátoky, malé rybárske mestečká, okruhliakové pláže a samozrejme, priezračne čistý Atlantik, v ktorého vodách sa dá kúpať po celý rok. Bizarné, niekoľko sto metrov vysoké útesy tu susedia s horskými štítmi, hlbokými priepasťami a úchvatnými vodopádmi. Vďaka svojej mimoriadnej starostlivosti o prírodu, zvláštnemu daňovému štatútu a umnému rozvoju turistiky je Madeira známa svojou pokojnou atmosférou, idylickým životným rytmom a exkluzívnymi službami pre svojich uveličených hostí. Madeira je rajom pre milovníkov prírody. Kvetinový ostrov v Atlantiku má sezónu po celý rok. Vplyvom Golfského prúdu tu vládne príjemná teplota počas celého roka a zabezpečuje sýtozelenú farbu kopcov, plodnosť pobrežných nížin a exotické kvety a ovocie. Majestátne skalnaté pobrežia sa striedajú s idylickými dedinkami. Na juhovýchode ostrova je možnosť surfovania na vysokých vlnách. Madeira ponúka veľa aj pre potápačov, obzvlášť na juhu ostrova medzi mestami Machico a Funchal, v národnom podmorskom parku Reserve Natural Parco do Garajau sa prezentuje fauna južného Atlantiku v celej svojej pestrosti. Madeira je ideálny ostrov aj na turistiku a ponúka pre každého niečo. Záujemcovia o kultúru tu nájdu veľkú ponuku múzeí, ako aj množstvo kostolov so známymi mozaikovými obrazmi v bielej a modrej farbe. Skutočnými umeleckými dielami sú výšivky z madeirskej čipky a košikárske výrobky. Veľké množstvo slávností a kultúrnych podujatí nezaručujú len zábavu, ale umožnia nazrieť aj do histórie ostrova. Národná kuchyňa začína väčšinou jedlom Espetada, čo sú kúsky volského mäsa na ražni pripravené s hrubou soľou a bobkovými listami. Veľmi obľúbené je Espada - Filet. Čierna ryba, žijúca vo veľkých hĺbkach, je považovaná za veľkú delikatesu. Zvyčajne sa podáva s pečenými banánmi a krevetovou omáčkou. Víno Madeira je známe nielen medzi znalcami vína a bezpodmienečne ho musíte aj vy ochutnať.

FUNCHAL

je živé, farebné mesto plné portugalských víl, kostolov a múzeí, upravených parkov a s malebným zeleninovým a kvetinovým trhom. V prekrásnej botanickej záhrade v bývalom starom sídle z 19. storočia nájdete jedinečnú subtropickú vegetáciu a zbierku orchideí. Hlavné mesto ostrova leží v peknom zálive s veľkolepým panoramatickým výhľadom na prístav a kopcovité okolie. Funchal je ideálne východiskové miesto na výlety po ostrove: pešo pozdĺž Levadas, starého kanálového systému alebo autom. Nezabudnite v piatok navštíviť trhy, keď do mesta prichádzajú obchodníci z dedín celého ostrova, aby ponúkli svoj tovar. Hory tropického ovocia, pestrofarebné kvety a známa ryba Espada sú obľúbeným motívom fotografov. Necelú polhodinku od mesta sa nachádza Údolie mníšok, obkolesené vysokým horským masívom.

GOLF

Aj golfisti si tu prídu na svoje - na ostrove sa nachádzajú 2 z najlepších golfových ihrísk na svete: Palheiro Golf (18 jamiek, Par 71, 5.874 m) leží 15 minút cesty autom od Funchalu, uprostred známych záhrad Quinta do Palheiro. Veľmi členitý terén odkrýva miestami výhľad na záliv. Väčšou výzvou je hra na náročnom ihrisku Santo da Serra (18 jamiek, Par 71, 5.600 m), ktoré leží na kamennej plošine 500 m nad morom, z jednej strany horský masív, z druhej údolie. Svojou polohou a obvykle silným vetrom vyžaduje od hráčov najvyššiu koncentráciu. Podrobné informácie o golfových ihriskách a cenách green fee vám poskytneme na požiadanie.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA MADEIRE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu °C 19 19 20 20 22 24 26 28 27 25 23 20
Teplota vody °C 18 19 18 19 20 21 23 23 22 21 20 19