CK Leonardo

Omán

Omán

Základné informácie

Hlavné mesto: Muscat

Rozloha: 309.500 km2

Počet obyvateľov: 3.100.000

Úradný jazyk: arabský, anglický

Náboženstvo: 85% moslimské, 14% hinduistické

Mena: ománsky rial (OMR)

Omán

Aktuálne počasie

infolinka

Omán

Omán láka z roka na rok stále viac návštevníkov. A to nielen preto, že svoje brány naplno otvoril len nedávno, ale hlavne preto, že má čo ponúknuť. Krajina akoby vystrihnutá z rozprávky Tisíc a jednej noci bola kedysi námornou a obchodnou mocnosťou, ktorá sa formovala pod vplyvom okupácií rôznych náboženstiev a kultúr. Krajina je preto poznačená vzťahmi s Ďalekým východom, Indiou či s východnou Afrikou. Všetky tieto vzťahy sa dnes prejavujú tak v kultúre ako aj v kuchyni, štýle obliekania a v živote súčasných obyvateľov. No asi najvýraznejšie poznačili architektúru. Pevností, hradov a ďalších pozoruhodných stavieb je v Ománe asi toľko, koľko je vo Fínsku jazier. Veľa z týchto stavieb pochádza zo 16. storočia, kedy krajinu sčasti ovládali Portugalci. Veľkou devízou krajiny je Sultánov vzťah k histórii. Do rekonštrukcií historických budov investoval nemalé prostriedky. Sultán je v Ománe najvyšším predstaviteľom krajiny. Od roku 1970 tu vládne Kábús bin Saíd Ál Saíd. Sultán pochopil, že aj keď krajina zatiaľ prosperuje z „čierneho zlata", tak tento stav nebude trvať večne. Aj preto sa tak výrazne angažuje v turistickom ruchu. Krajine nechýba kvalitná cestná sieť a bezproblémové značenie, ktoré nerobí ťažkosti ani turistom zo západného sveta. A tak ako rastie infraštruktúra, pokračuje tiež výstavba hotelov, luxusných rezortov alebo moderných biznis štvrtí. Všetko sa deje pod prísnym okom sultána. Preto je Omán moderným štátom, ktorý zároveň rešpektuje všetko historické. Pri potulkách touto arabskou krajinou, by nikto nemal vynechať hlavné mesto Ománu Muscat. Ten sa od iných arabských veľkomiest líši. Je oveľa arabskejší a hlavne pokojnejší. Ešte vždy si neprivykol na davy turistov, ale aj tak je pripravený plniť všetky želania. Ománčania sú nesmierne milí a zaujímajú sa o všetko cudzie. Takmer všetci muži nosia dlhú bielu "diždášu" po členky a výrazne voňajú. Veď práve odtiaľto pochádza najdrahší parfum na svete, Amouage, namiešaný zo svetoznámeho kadidla a z ďalších stodvadsiatich esencií.

MUSCAT

Hlavné mesto je rozdelené do troch častí. Muscat, Mutrah a Ruwi. Nad Muscatom, starým prístavným mestom, dominuje sultánsky palác, budova Kráľovského dvora a vládne úrady. Vchod do prístavu strážia dve dobre zachované portugalské pevnosti zo 16. storočia, Al Jalali a Mirani. Najstaršie domy v meste a úzke ulice ležia na stráni Mutrah Fort. Mešita Ali a nová mešita pri mori dodávajú tejto časti mesta neopakovateľné čaro. Prístav Mutrah je hlavným obchodným centrom, jeho rybí trh a množstvo bazárov sú svetoznáme. Arabské trhovisko ponúka autenticky zážitok zjednávania a nenútenej ponuky tých najrôznejších arabských komodít. A tak ako v ostatnom arabskom svete, aj tu sa dá cena vyhádať, a ak sa pošťastí, aj znížiť až o tridsať percent. âasť Ruwi je typickým arabským mestečkom s úzkymi ulicami, všade dominuje biela, z ktorej jednoducho trčia zlaté minarety a k tomu staré pevnosti, brány, veže, hradby a mešity. Protikladom k tomu sú nové predmestia vystavené v islamskom štýle.

Ďalším lákadlom tejto arabskej krajiny, kde počas jedného dňa môžete zažiť suchú púšť, zelené údolie, nádherné biele pláže, ale aj typický mestský ruch, je príroda. Hoci väčšinu územia pokrýva púštna rovinná nížina, v určitých oblastiach sa vyskytuje početná zelená vegetácia. Najzelenejšou časťou je provincia Dofár s hlavným mestom Salála. Jednou z prírodných rarít Ománu sú korytnačky, ktoré majú na pobreží niekoľko hniezdisk. Aj ich ochrane je venovaná mimoriadna pozornosť. V Ománe bolo zriadených niekoľko rezervácii práve pre korytnačky, konkrétne Ras AlJinz a ostrovy Dimaaniyat.

Pre tých, čo majú radšej históriu, má Omán prichystané vnútrozemie posiate malými a veľkými pevnosťami. Väčšina prístupných pevností sa nachádza v severovýchodnej časti Ománu, v blízkosti pohoria Hadžar a niekoľko z nich je aj na juhozápade v provincii Dofár. Ománskym skvostom je pevnosť Nachal ležiaca približne sto kilometrov od hlavného mesta Muscat. Pevnosť je magnetom pre všetkých a často tam môžete stretnúť významné zahraničné politické návštevy. V blízkosti pevnosti sú aj termálne pramene, kde zvyknú relaxovať miestni muži. Za spomenutie určite stoja aj pevnosti ar-Rusták v rovnomennom meste. Na druhej strane pohoria Hadžar boli kedysi vybudované pevnosti Bahla a Džibrín. Práve pevnosť v Džibrín patrí k najzachovalejším a najpôsobivejším v celom Ománe. Miestnosti sú zariadené a návštevníkom ponúkajú obraz života, ktorý tú vládol pred mnohými rokmi.

PLÁŽE

Pláže v Ománe sú verejné, pred hotelmi veľmi dobre vybavené a mnohé pre iných ako hotelových hostí neprístupné. Nájdete tu rozmanité vodné športy, lehátka aj slnečníky.

POČASIE

Na pobreží a v okolí hlavného mesta dosahujú v lete (máj - september) teploty až 47°C, s vysokou vlhkosťou vzduchu. Oveľa príjemnejšie je v zime (október - apríl) s teplotami okolo 25°C. Počas roka sú dlhé obdobia bez akýchkoľvek zrážok. Vo vnútrozemí je podnebie prevažne púštne.

STRAVOVANIE

Pre niekoho môže byť tým najlepším zážitkom práve miestna strava. Nikto by totižto nemal vynechať príležitosť otestovať miestnu kuchyňu, ktorá je vzhľadom na históriu krajiny mixom kuchýň arabskej, indickej, orientálnej, ale aj európskej. K špecialitám patria čerstvé ryby a dary mora. Základom stravy v Ománe je ryža, čo má spoločné veľa krajín v Ázii. Z mäsa je to hovädzina, kozľacina či baranina. A samozrejme všetky možné dary mora. Typickým príkladom je mäso, ktoré sa vloží do zeme aj na viac ako dva dni. Okorenené a zabalené sa za tri dni v piesku teplom upraví a potom výborne chutí. Kuriozitou pre nás je spôsob stolovania. Jedlo sa síce podáva na tanieroch, no nie na stole, ale na zemi. A nenaberá sa lyžicou či vidličkou, ale rukami. Islam nedovoľuje moslimom piť alkohol. V žiadnej podobe, teda ani pivo či víno. Turisti však ukrátení nie sú. Hotelové bary sú dostatočne zásobené. Podobne odmietavo ako k alkoholu sa islam stavia aj k cigaretám. Fajčiť klasický tabak by ste moslima videli asi ťažko. Jediné, čo sa v Ománe fajčí, sú vodné fajky. A popri tom sa posrkáva vynikajúca arabská káva, ktorá sa však pije pri každej príležitosti.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Z ostatných aktivít si v Ománe užijete predovšetkým vodné športy. Šnorchlovanie, potápanie, jachting alebo surfovanie. Hotelové komplexy sú obvykle vybavené bazénmi, fitness centrom, tenisovými či squashovýmni kurtmi. Na plážach, ktoré sú v Ománe verejné, sa dá zahrať volejbal a ďalšie plážové zábavky. Pre aktívnejších je pripravená organizovaná turistika, výlety do púšte, kde si každý môže zajazdiť na štvorkolkách alebo ťavách, návštevy oáz a beduínskych osád, kde nechýba domáca strava spojená s ukážkami pôvodnej ománskej kultúry.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

  • MYSTICKÝ MUSCAT - celodenný výlet po najväčších atrakciách hlavného mesta
  • DELFÍNY - lodný výlet za sledovaním života delfínov a veľrýb žijúcich v blízkosti pobrežia Muscatu
  • FASCINUJÚCE PEVNOSTI - návšteva Nizwy, hlavného mesta vnútrozemia a kolísky Islamu v Ománe
  • PLAVBA LOĎOU - celodenná plavba loďou okolo pobrežia, so zastávkami na kúpanie a šnorchlovanie

PRENÁJOM AUTA

Prenájom auta v Ománe je veľmi jednoduchý, nájdete tu zastúpenie všetkých svetových požičovní. Cesty sú kvalitné, dopravné značenie zrozumiteľné aj pre Európanov, premávka v Muscate je pomerne hustá.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Ománu potrebujú vstupné víza. Víza sa udeľujú po prílete do krajiny na letisku za poplatok cca 20,-USD. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V OMÁNE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 22 23 25 28 33 35 37 39 36 32 28 24
Teplota vody °C 21 22 24 27 31 33 35 36 34 30 26 22