CK Leonardo

Katar

Katar

Základné informácie

Hlavné mesto: Doha (Ad Dawhah)

Rozloha: 11.586 km2

Počet obyvateľov: 2.000.000

Úradný jazyk: arabský, anglický

Náboženstvo: 76% moslimské, 9% kresťanské

Mena: katarský rial (QAR)

Katar

Aktuálne počasie

infolinka

Katar

Dostupný, neopozeraný, bohatý a plný prekvapení. Takto nejako vyzerá nová turistická atrakcia Orientu, malý polostrov v Perzskom zálive, Katar. Tento len 170 kilometrov dlhý a 80 kilometrov široký pás zeme však láka stále viac návštevníkov. Ale o toto územie bol záujem už od stredoveku. Postupne ho ovládli kanaánské kmene, Arabi, Portugalci a niekoľko sto rokov patrilo pod Bahrajn. Potom, čo vypuklo povstanie proti bahrajnskej nadvláde, obsadili krajinu Turci a odišli až na začiatku 1. svetovej vojny. Po jej skončení podpísal katarský emir zmluvu s Britániou, v ktorej sa zaviazal prejednať všetky politické kroky s Veľkou Britániou. Briti zase na oplátku sľúbili držaťnad Katarom ochrannú ruku, a to hlavne pred zakladateľom a budúcim kráľom Saudskej Arábie, ktorý v tej dobe už dobil väčšinu Arabského polostrova. Medzi vojnami a po 2. svetovej vojne začala na Katare masívna ťažba ropy. Po vyhlásení nezávislosti v roku 1971 nastal aj obrovský vzostup cien ropy, čo znamenalo ďalší prílev peňazí, do aj tak bohatej krajiny. Začala sa modernizácia, ktorá pokračuje dodnes. A je to aj vidieť.

Kdekoľvek sa v krajine pozriete, všade vás čaká obrovský stavebný ruch. V hlavnom meste Dohe, sa buduje niečo čo sa nápadne podobá na Newyorský Manhattan, Katarský Diplomatic district, mimochodom jeden z obľúbených výhľadov panovníka. Všade sú mrakodrapy. Domy tú nemajú viac ako desaťrokov, pretože tie staršie ako dvadsaťrokov zbúrali a ich sutiny využili na budovanie umelého ostrova Perla Kataru. V meste, kde žije viac ako 80 percent populácie krajiny, sa budujú aj obrovské nákupné centrá. Napríklad Villaggio z vonku vôbec neohúri, ale vo vnútri sa ocitnete akoby v Benátkach. Malé obchodíky s talianskymi nápismi, nad vami jasná obloha s mrakmi a v strede kanál s gondolami. Ešte zaujímavejší je City Centre. Využijete ho najmä keď vonku teploty presahujú 45 stupňov, pretože v najväčšej galérii obchodov na Blízkom východe je v tom čase príjemných dvadsať. Nájdete tam desaťkín, 360 obchodov, reštaurácie a samozrejme v žiadnej arabskej krajine nesmie chýbaťklzisko.

Ale zaujímavé miesta nájdete aj mimo klimatizovaných budov. Hoci ich nie je tak veľa ako v iných arabských krajinách, určite uspokoja aj náročnejších. Tak na milovníkov pláži tu čaká 700 kilometrov dlhé pobrežie, obmývané azúrovo modrým morom. Všetky druhy vodných športov a stále kvalitnejšie služby. Milovníci histórie môžu navštíviťNárodné múzeum spojené s morským akváriom, Etnografické múzeum či rôzne paláce a pevnosti. V krajine sa nachádza aj jediný zábavný park v oblasti Perzského zálivu, Alladinovo kráľovstvo. Katar ponúka jedinečnú zmes starej, ale stále živej kultúry a moderného, rýchlo sa rozvíjajúceho veľkomesta. Originálnu tvár krajiny spoznáte aj na tradičnom trhu, kde si môžete kúpiťokrem najrôznejších orientálnych rekvizít aj ťavy, ovce, kozy či dokonca tradičné arabské lovecké vtáky. K obľúbeným atrakciám patrí samozrejme rybačka v Arabskom zálive a hlavne výlet do púšte na safari džípom. Ak vám však takýto druh adrenalínu nestačí, obujte si lyže alebo dosku a vyskúšajte lyžovačku na piesočných dunách. Alebo si dajte horúci čaj v niektorej z početných oáz. Plyn a ropa spravili z emirátu bohatú krajinu a v nasledujúcich piatich rokoch sa má staťKatar najrýchlejšie rozvíjajúcim hospodárstvom sveta, veď leží na najväčších svetových zásobách zemného plynu. No napriek tomu emir už teraz investuje miliardy do luxusného turizmu. Tak prečo nezažiťtúto krajinu ešte predtým, než tu začnú prichádzaťtisíce turistov.

PLÁŽE

Pláže v Katare sú veľmi pekné s bielym pieskom. Tie pred hotelmi sú privátne a nájdete na nich občerstvenie a vodné športy. Rovnako sú na tom aj tzv. plážové kluby / parky, kam sa platí vstupné. Na verejných plážach nenájdete žiadne obvykle žiadne služby.

POČASIE

Horúce letás vysokou vlhkosťou vzduchu trvajú od mája do septembra s priemernými teplotami okolo 35°C, niekedy sa  vyšplhajú až na 48°C. V zimných mesiacoch (december - február) je klíma napriek množstvu zrážok príjemnejšia.

STRAVOVANIE

Všetky naše zájazdy do Kataru majú v cene zahrnuté raňajky formou bufetových stolov s možnosťou doplatku na polpenziu. Veľa návštevníkov však uprednostňuje stravovanie a'la carte. Vzhľadom na početné národy, ktoré sú v Katare zastúpené, ponúkajú reštaurácie množstvo jedál Stredného východu, âíny, Indie, Japonska, Thajska, Talianska, Francúzska a Mexika. K miestnym špecialitám patria čerstvé ryby a dary Arabského mora a pomaly pečená jahňacina. Určite nevynechajte rozmanité predjedlá (Mezze) servírované v arabskom chlebe. Alkohol sa bežne servíruje iba v hoteloch, v miestnych reštauráciách nie je podávanie alkoholu bežné. Ceny jedál, nápojov a tovaru v obchodoch, resp. v duty-free shopoch na letisku sú porovnateľné s cenami v Dubaji.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Okrem už spomínaných vodných športov, takmer každý väčší hotel má svoje centrum vodných športov, alebo lyžovania na púštnych dunách, ponúka krajina dostatočné zázemie v tradičných športoch. V decembri 2006 Katar usporiadal Ázijské športové hry, ale ešte predtým otvorili v Dohe unikátne športové centrum Aspire. Dominuje mu 350 metrov vysoká veža, na ktorej počas hier horel oheň. V susedstve viacúčelovej haly je plavecký areál, sedem futbalových ihrísk s osvetlením a futbalový štadión s atletickou dráhou. V okolí je tartanová dráha, po ktorej si môžete zabehať, preháňaťsa na kolieskových korčuliach alebo zašliapaťsi až do vysilenia. V hoteloch sú často k dispozícii tenisové kurty, stolný tenis, fitnes, squash. Jediné 18-jamkové golfové ihrisko s visačkou svetovej kvality, paradoxne vybudované uprostred púšte, je právom pýchou krajiny.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

  • DOHA CITY TOUR - poldenný výlet po najväčších atrakciách mesta
  • DESERT SAFARI - poldenný výlet na džípoch do púšte vrátane večere
  • SHAHANIA TOUR - poldenný výlet na farmu jednorožcov, symbolu krajiny. Ďalej môžete pozorovať, ako sa mladí jazdci učia pretekaťna ťavách a ako sa ťavy trénujú a pripravujú na preteky. Poslednou zastávkou bude Al Dosari Private Zoo.

PRENÁJOM AUTA

Prenájom auta v Katare je veľmi jednoduchý, nájdete tu zastúpenie všetkých svetových požičovní. Cesty sú kvalitné, dopravné značenie zrozumiteľné aj pre Európanov, premávka v Dohe je pomerne hustá.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Kataru potrebujú vstupné víza. Na ich bezplatné udelenie pri prílete do Kataru (visa on arrival) stačí iba pas s minimálne 1 voľnou stranou, platnosťou minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko, dostočnou finančnou hotovosťou a v pase nesmie byť Izraelská vstupná pečiatka.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V KATARE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 22 23 25 28 33 35 37 39 36 32 28 24
Teplota vody °C 21 22 24 27 31 33 35 36 34 30 26 22