CK Leonardo

Emiráty

Emiráty

Základné informácie

Hlavné mesto: Abu Dhabi

Rozloha: 83.600 km2

Počet obyvateľov: 5.400.000

Úradný jazyk: arabský, anglický

Náboženstvo: 96% moslimské

Mena: dirham SAE (AED)

Emiráty

Aktuálne počasie

infolinka

Emiráty

Len ťažko sa dá veriť, že na tomto mieste bol ešte pomerne nedávno len ospalý prístav. Púšť vystriedala osemprúdová diaľnica, lemuje ju les mrakodrapov, nákupnú horúčku uhasia luxusné megacentrá a noc môžu návštevníci stráviť v najvyššom hoteli na svete. Presne takto dnes vyzerá Dubaj, mesto jedinečných kontrastov a neobmedzených možností. Dubaj sa nepodobá žiadnemu inému mestu na zemi, pretože nikde na zemi nenájdete na tak malom priestore toľko prepychu, extravagancie a architektonických divov, ktoré balansujú na hranici supermoderného štýlu a gýču. Suchá púšť sa začala prebúdzať k životu asi pre päťdesiatimi rokmi. Vládca Dubaja, šejk Rašíd, si na toto veľdielo požičal od Kuvajtu. Musel, pretože chcel „postaviť sen". A to, že sa mu to podarilo môžu všetci čo do Dubaja zavítajú vidieť na vlastné oči. Veì kde na svete sa môžete lyžovať, keì teplota vzduchu presahuje tridsať stupňov? Jedine uprostred Spojených arabských emirátov, v Dubaji, kde sa nachádza najväčšie halové stredisko zimných športov na svete. Ale nielen sneh uprostred horúceho leta, ale tiež zelené parky a kvitnúce stromy, pestrofarebné záhony kvetov, námestia lemované palmami či sviežo zelené golfové ihriská uprostred púšte sú dôkazom, že s tým snom to šejk Rašíd myslel naozaj vážne.

Ešte niečo však robí Dubaj dokonalým lákadlom pre turistov. Je to jeho kultúra, ktorá je síce zviazaná s tradíciou islamu v arabskom svete, ale zároveň sa vyznačuje vysokým stupňom tolerancie pre iné životné štýly a náboženstvá. Aj preto, to čo nie je každodenné v tradičnej moslimskej krajine, je Dubaj jedným z najväčších lákadiel. Zábava, nočný život, bohaté športové vyžitie, slnenie sa na piesočnatej pláži, ležérne oblečenie, ale i najnovšia západná kultúra a najpokrokovejšie vymoženosti techniky, to všetko je v Dubaji na dennom poriadku. V hoteloch sa bežne servíruje alkohol, podáva sa vynikajúca medzinárodná kuchyňa a usporadúvajú sa zábavné večierky. Jednou z mnohých turistických vychytávok je aj najvyšší hotel na svete, ktorý má okrem unikátnych 321 metrov aj jedinečný dizajn v podobe plachetnice, ktorá sa pre Dubaj stala rovnakým symbolom ako Eiffelová veža pre Paríž alebo Socha slobody pre New York. A nech sa akokoľvek zdá, že peniaze sú v bohatom emiráte najdôležitejšie, tovar za naozaj smiešne sumy nájdete aj tu. A to dokonca na každom rohu. Okrem luxusných nákupných centier mestu dominujú tradičné trhoviská, kde zoženiete naozaj všetko, či už hľadáte šperky, elektroniku, oblečenie alebo dokonca autá. Ak platíte v hotovosti cena sa dá samozrejme zjednať.

Mesto Dubaj sa skladá z dvoch častí. Z Deiry a Bur Dubaja. Deira sa preslávila hlavne najväčším trhom so zlatom na svete, kde sa údajne predá za jeden deň až tona tohto vzácneho kovu. Bur Dubaj je zasa moderným obchodným a ekonomickým centrom krajiny, kde sa ale aj napriek mohutnej výstavbe zachovali prekrásne pôvodné stavby ako napríklad najstaršia zachovaná budova, pevnosť Al Fahidi Fort. Okrem mostov sa z jednej časti do druhej môžete prepraviť drvenými loìkami abrami. Ak prahnete po histórii, určite navštívte dubajské múzeum, kde sa dozviete o histórii, tradíciách, kultúre a prírode celého emirátu. Najstaršiu miestnu mešitu hľadajte na pobreží Jumeirah. Jumeirah Mosque leží v časti, kde si svoje domy postavili najväčší boháči. Okrem toho sa tu budujú aj tie najlepšie hotely a v tejto oblasti sú aj umelo vytvárané ostrovy Palm Islands.

PLÁŽE

Dlhé piesočnaté pláže so svetlým pieskom. Pláže  sú súkromné i verejné. Privátne patria jednotlivým hotelom (sú pravidelne udržiavané a čistené, za lehátka so slnečníkmi hoteloví hostia neplatia), ostatné sú prístupné každému (platí sa poplatok za lehátko so slnečníkom). Mestské hotely väčšinou zdarma zabezpečujú kyvadlovú dopravu na upravené pláže s vybudovanou infraštruktúrou občerstvenia, reštaurácií a vodných športov (platí sa vstupné).

POČASIE

Subtropické, veľmi suché a púštne. Horúce leto trvá od apríla do októbra, celoročne je nízky počet zrážok.

STRAVOVANIE

Miestne kuchyňa je veľmi rôznorodá. Okrem typických arabských jedál tu nájdete všetko - európsku, indickú, ázijskú kuchyňu, rozšírené sú aj „fast food" reštaurácie známych sietí. Reštaurácie sú rôznych úrovní, od najluxusnejších až po občerstvenie na ulici. Ak sa chcete najesť čo najvýhodnejšie, odporúčame navštíviť niektorý z obchodných domov (shopping mall), kde je na výber množstvo podnikov prevažne v americkom štýle. Vo štvrti Dubai Marina je nová promenáda „The Walk" s množstvom nových reštaurácií. V hoteloch je na výber väčšinou niekoľko reštaurácií rôznych úrovní.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Zo športových aktivít ponúka Dubaj naozaj všetko. Okrem už spomínaného zimného strediska sú vyhľadávanou aktivitou hlavne golf a potápanie. Pobrežie s minimálnymi prúdmi je bezpečné aj pre začiatočníkov a počasie len zriedka vplýva na dobrú viditeľnosť a bohatý podmorský život. Golf sa zase v Dubaji stane láskou na celý život aj pre toho, kto tento šport doteraz nehrával. Architektúra ihrísk a príklad zúrodňovania a terénnych úprav púšte často vyráža dych. Dubaj je priekopníkom golfu na Blízkom východe a nájdeme tu aj Emirates Golf Club, ktorý bol vyhlásený za ihrisko číslo jeden v Európskej PGA Tour. Samozrejme Dubaj ponúka vyžitie aj pre horlivých turistov. Veì v okolí sa nachádza veľa prírodných, historických a kultúrnych lákadiel. Putovanie púšťou na terénnom džípe do jednej z beduínskych osád v horách vnútrozemia, či lyžovanie na pieskových dunách patrí určite k nezabudnuteľným zážitkom na celý život.

PRENÁJOM  AUTA

Prenájom auta v Emirátoch je veľmi jednoduchý, nájdete tu požičovne všetkých svetových sietí, poplatky sú výhodné, cesty kvalitné a značenie aj pre Európanov.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

 • DUBAI CITY TOUR - poldenný výlet po naj-väčších atrakciách = 30,-USD
 • SHOPPING TOUR - poldenný okruh po najznámejších obchodných centrách Dubaja = 25,-USD
 • ABU DHABI TOUR - celodenný výlet s obedom do susedného emirátu Abu Dhabi = 55,-USD
 • ALAIN TOUR - celodenný výlet s obedom do vnútrozemia SAE = 55,-USD
 • DESERT SAFARI - poldenný výlet džípom do púšte s večerou = 70,-USD
 • DHON CRUISE - večerná plavba loìou, večera vrátane nealko = 70,-USD
 • Deti do 12 r. majú 50% zľavu z cien fakultatívnych výletov

UPOZORNENIE

V súčastnosti doznieva v SAE stavebný boom. Dokončujú sa už začaté projekty po celom emiráte (letisko, dialnice, metro, umelé ostrovy, hotely, apartmánové a kancelárske komplexy, športoviská, nákupné strediská a pod.). Táto skutočnosť môže mať vplyv na dovolenkový pobyt v Emirátoch.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Spojených arabských emirátov potrebujú vstupné víza. Na ich udelenie pred odletom do SAE (víza sprostredkuje CK) stačí farebná kópia pasu s minimálne 1 voľnou stranou, jedna farebná fotografia, vyplnený vízový formulár a zaplatenie príslušného poplatku - viì. cenník. Cestovný pas musí byť platný min. 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas. Neodporúča sa mať v pase vstupnú pečiatku z Izraela.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V DUBAJI

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 25 26 28 30 34 36 38 39 37 32 29 26
Teplota vody °C 23 23 24 25 26 27 28 29 28 27 26 25

PREČO CESTOVAŤ DO EMIRÁTOV S LEONARDOM?

 • Emiráty sú v našej ponuke už od roku 2003.
 • Ponúkané hotely sme osobne opakovane navštívili, ich popisy sme sami skoncipovali a uviedli naše odporúčanie.
 • Na našej internetovej stránke má každý ponúkaný hotel veľkú fotogalériu, čo vám umožní jeho lepšie a detailnejšie spoznanie.
 • Vopred vám zaistíme turistické víza do SAE bez nutnosti fyzického odovzdania pasu.
 • Do Dubaja ponúkame výlučne priame lety z Viedne jednou z najlepších leteckých spoločností sveta - Emirates (najmodernejšie lietadlá Boeing 777-300).
 • Z dôvodu neustále sa meniacich cien hotelov v niektorých svetových turistických destináciách (aj v Emirátoch) sme sa pre sezónu 2013/2014 rozhodli nepublikovať "papierový" cenník zájazdov do Emirátov v tomto katalógu. Aby sme vám boli schopní ponúknuť čo najzaujímavejšie a najatraktívnejšie ceny zájazdov, sú cenníky Emiráty vrátane špeciálnych ponúk uverejnené na našej web stránke, kde ich pravidelne aktualizujeme a pridávame nové akcie.