CK Leonardo

Vietnam

Vietnam

Základné informácie

Hlavné mesto: Hanoi

Rozloha: 331.210 km2

Počet obyvateľov: 92.400.000

Úradný jazyk: vietnamský

Náboženstvo: 70% budhistické, 10% katolícke, 5% protestantské

Mena: dong (VND)

Vietnam

Aktuálne počasie

infolinka

Vietnam

Vietnam je u nás známy skôr ako bojisko z rôznych amerických filmov, než ako krajina s bohatou kultúrnou tradíciou, lákavou históriou a magickou prírodou. História tohto tajuplného kúta Ázie, je výrazne ovplyvnená svojim veľkým susedom, Čínou, ale aj ďalšími ríšami juhovýchodnej Ázie. No v porovnaní so susedmi je krajinou obrovských kontrastov. Na jednej strane dôsledne dodržuje dávne tradície, na strane druhej kráča veľkou rýchlosťou smerom k modernému štátu s trhovým hospodárstvom. Úzky pruh v tvare písmena S, tiahnuci sa od severu na juh pokrýva mozaika zelených ryžových polí, typický symbol pracovitosti Vietnamcov. Príroda vo Vietname je mimoriadne krásna. Fantastické hory, životodarné rieky a malebné pobrežné krasové oblasti znesú konkurenciu s najatraktívnejšími miestami na planéte. Tri štvrtiny územia pokrývajú nekonečné horské oblasti, ktoré ukrývajú len nedávno objavené tajuplné jaskyne, ponúkajú nezabudnuteľné scenérie a ešte vždy veľké množstvo archeologických či geologických skvostov. Aj preto bolo veľa miest a parkov zapísaných do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva a prírodného dedičstva UNESCO. Patrí tam aj Národný park Phong Nha-Ke Bang. Príroda v tejto krajine kontrastuje s preplnenými mestami. Len ťažko nájdete tak tichúa zároveň tak hlučnú krajinu akou je Vietnam. Klaksóny malých motoriek, rachot kolies a nepretržitý krik trhovníkov splývajú v jednotnú zvukovú kulisu, ktorá sprevádza návštevníka na každom kroku.

Okrem prírody sa Vietnam môže vďaka bohatej histórii pochváliť mimoriadne pôsobivými pamiatkami, tie sú nemými svedkami rušnej histórie, ktorá sa odohrávala na ostrove. Je plná bojov o existenciu s Číňanmi, Kmérmi či Mongolmi. Najviac stavieb pochádza z obdobia kedy na ostrove malo silnú pozíciu kráľovstvo Čamov, ktorí udržovali pevné obchodné vzťahy s Indiou. A práve v indickom štýle je na ostrove postavených asi najviac stavieb. Pre turistov je pomerne neobjaveným komplex chrámov z tohto obdobia, My Son, ktorý je akýmsi protikladom Kambodžskej Angkory. Stavby vznikali neuveriteľných deväť storočí. Že sa táto snaha vyplatila potvrdzuje aj skutočnosť, že v roku 1999 bol My Son tiež zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Dnes je Vietnam miestom pokojného spolužitia 54 etnických skupín s vlastnými tradíciami a kultúrou. Spolu sa snažia vytvoriť kultúru schopnú prispôsobiť sa tak východu ako aj západu so zachovaním si vlastnej identity. Vďaka tejto rozmanitosti tu neexistuje žiadne oficiálne náboženstvo, avšak najviac Vietnamcov vyznáva Budhizmus. Budhistické pagody a katolícke kostoly tiež patria k vyhľadávaným atrakciám.

Na rovnakej úrovni záujmu turistov sú aj pokojnejšie formy dovolenkovania. Vietnam má 3260 km pobrežia a krásne piesočné pláže lemované zelenými palmami. Vďaka tomu, že leží v tropickom a miernom pásme má veľký počet slnečných dní. Pre európskych turistov je na návštevu vhodné obdobie od novembra do apríla, vyznačujúce sa menším počtom zrážok. Od mája do októbra zase vládne teplé a vlhké obdobie. Podnebie sa ale líši aj podľa geografickej polohy, sever a horské oblasti sú chladnejšie ako juh, kde sú veľmi veľké teplotné rozdiely medzi jednotlivými obdobiami v roku.

Hlavným mestom krajiny je Hanoj, ktorý je zároveň aj dôležitým priemyselným a turistickým centrom.

SAIGON

O niečo väčším a rovnako dôležitým centrom kultúry, vzdelania a vedy je mesto Saigon, ležiace na brehoch rieky s rovnakým názvom. Zvyknú ho tiež volať „Perla ďalekého východu" alebo „Paríž Orientu". Saigon vykazuje všetky pozitívne pozostatky z takmer storočnej francúzskej okupácie. Francúzsku architektúru vidieť na každom kroku. Každý kto navštívi toto mesto by nemal vynechať katedrálu Notre Dame, historickú budovu Saigonskej pošty či Námestie nezávislosti. Za návštevu určite stoja trhy Binh Tay v Čínskom meste Cholon alebo Múzeum pozostatkov z vojny. Pre zábavychtivých sa stáva Saigon zaujímavým po zotmení. Vtedy do svojich útrob láka turistov množstvo barov, reštaurácii a diskoték. Cez deň sú to zase obchodné centrá s povestným vietnamským tovarom. Od suvenírov, hodiniek a „originálnych kópii" CD a DVD titulov až po značkové oblečenie. To všetko tam zoženiete.

Približne v polovici cesty medzi Hanojom a Saigonom leží mestečko Hoi An, ktoré si dodnes dokázalo udržať starosvetskú atmosféru 16. storočia. Strategicky dôležitá poloha medzi Čínou a Indiou mu predurčila stať sa významným prístavom. Dnes v tomto malebnom kúte nájdete viac ako dve stovky historických stavieb, spájajúcich všetky kultúry, ktoré v tomto meste koexistovali. Čínska štvrť s výstavným Obecným domom, úzke uličky lemujúce nízke drevené jednoposchodové domy s typickými čínskymi obchodíkmi, kde si postupne začínajú zvykať na stále viac turistov. Platí to aj pre príjemné krčmičky a reštaurácie, ktoré svojím kreáciami z morských darov prekvapia aj tých najskúsenejších gurmánov. K vrcholným zážitkom v tomto meste patria tradičné slávnosti splnu mesiaca vždy štrnásty deň každého lunárneho mesiaca.

PHAN THIET / MUI NE

200 km severovýchodne od Saigonu leží malé rybárske mesto Phan Thiet, známe ako „rodisko" rybacej omáčky. Turisti tu však chodia za nádhernou 12 km dlhou piesočnou plážou Mui Ne. Tá sa tiahne severne od mesta až po rovnomennú dedinku Mui Ne. Je to raj nielen pre bežných dovolenkárov ale aj pre surfistov, windsurfistov a najnovšie sa teší obľube vyznávačov kitesurfingu. Služby sú tu na vysokej úrovni. Pozdĺž pláže sa nachádza veľa hotelov, reštaurácii, barov, kde sú ešte vždy naozaj nízke ceny, tak napríklad pivo sa dá kúpiť aj za menej ako jeden dolár. Pre turistov je však jednou z najpodstatnejších informácií fakt, že lokalita Mui Ne je najsuchšou oblasťou Vietnamu s minimom zrážoka ojedinelou mikroklímou.

ŠPORTY, GOLF

Spravidla každý plážový hotel má svoje centrum vodných športov alebo má zmluvu s lokálnym poskytovateľom týchto služieb. Orientačné ceny v USD: 2-hodinový kurz kitesurfingu = cca 100 vrátane náradia, prenájom windsurfingu na 1 hod. = 10, kajak = 5, kitesurf = 30. K dispozícii je aj jetski, v hoteloch tenis  a squash. V stredisku Mui Ne v roku 2009 vyrástlo nové unikátne 18-jamkové golfové ihrisko priamo na piesočnatých dunách.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

Každý hotel organizuje pre hostí rozličné výlety do blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Ich program a ceny sú k dispozícii na recepcii pri info pulte.

STRAVOVANIE

Všetky hotely v našom katalógu zahŕňajú ubytovanie s raňajkami, niektoré s možnosťou doplatku na pol alebo plnú penziu. Keďže v strediskách je veľa rozličných reštaurácií rôznych štandardov a kioskov (2-chodová večera od 5 do 10,-USD) a taktiež samotné hotely majú dobré a lacné reštaurácie, nie je potrebné si dokupovať večere alebo obedy vopred. Určite ochutnajte miestnu "nudlovú"  polievku pho a čerstvé ryby, langusty, ustrice, či iné dary mora.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Vietnamu potrebujú turistické víza. Na ich udelenie pred odletom do Vietnamu (víza sprostredkuje CK) stačí kópia cestovného pasu, platný cestovný pas s minimálne 1 voľnou stranou, 1 fotografia veľkosti na pas, vyplnený vízový formulár a zaplatenie príslušného vízového poplatku. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko.

KLIMATICKÉ PODMIENKY VO VIETNAME

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 31 33 34 35 33 32 31 31 31 31 29 29
Teplota vody °C 29 29 30 30 30 29 29 29 29 29 28 28