CK Leonardo

Thajsko

Thajsko

Základné informácie

Hlavné mesto: Bangkok

Rozloha: 513.120 km2

Počet obyvateľov: 67.400.000

Úradný jazyk: thajský

Náboženstvo: 95% budhistické, 4% moslimské

Mena: thajský baht (THB)

Thajsko

Aktuálne počasie

infolinka

Thajsko

Dnešné Thajsko ponúka pestrú paletu všetkého, na čo si náročný cestovateľ spomenie. Začína to počasím a končí nekonečnou ponukou chutných jedál. Krajina leží v srdci juhovýchodnej Ázie medzi Indickým oceánom a Juhočínskym morom. Klíma je ideálna. Priemerná teplota vzduchu je totiž v januári, júni a októbri prakticky rovnaká, okolo 30 stupňov. A teplota mora je pritom nižšia maximálne o šesť stupňov. Treba však upozorniť na to, že v týchto častiach sveta je tropické, monzúnové podnebie, charakteristické tromi ročnými obdobiami. Od novembra do februára tu panuje príjemná „zima", keď ortuť teplomeru klesne aj pod tridsať stupňov. Leto sa začína koncom februára a trvá až do júna. V tomto čase sa teploty pohybujú okolo štyridsiatich stupňov, ku koncu sa však už objavujú prvé búrky. V júni až v novembri je monzún typický daždivým a chladnejším počasím. Thajsko je ale predovšetkým teplé more a romantické pláže, ktoré podľa skúsených cestovateľov patria medzi najkrajšie na svete. Romantika ako sa patrí. Voda s nazelenalou farbou, úplne priezračná, ubytovanie priamo na pláži. Toto všetko nájdete na juhu krajiny. Za miesto s najkrajším pobrežím Ázie sa považuje Krabi. Palmy sa tu až rozprávkovo nakláňajú nad tyrkysovú morskú hladinu. Ochotní domorodci vás na malých loďkách dopravia na blízke ostrovy. Jedným z nich je aj Phi Phi, pravdepodobne najkrajší ostrov Thajska, ktorý môžete poznať aj z filmu Pláž.

Thajsko je ale aj krajinou nádherných pamiatok, bujnej vegetácie či romantických národných parkov. To všetko za doprovodu vždy usmiatych domorodcov. Tunajší národ je známy pre svoju odhodlanú vieru v Budhovo učenie a je lojálny ku kráľovskej rodine. Thajsko, alebo Siam, ako sa táto krajina volala do roku 1939, nebolo na rozdiel od svojich ázijských susedov, nikdy kolonizované. Aj preto tu dnes nájdeme množstvo originálnych a pôvodných historických pamiatok, palácov, chrámov alebo kláštorov. Tie ležia na severe krajiny alebo v hlavnom meste v Bangkoku. Bangkok ale navštevuje stále viac turistov, aj preto je zaujímavejšie vydať sa viac na sever, kde ešte stále môžu návštevníci „ochutnať" tu pravá atmosféru rozprávkového Orientu. Kultúrnym centrom je Chiang Mai. V jeho romantických uličkách si každý nájde to pravé. Organizujú sa tu kurzy jogy, tai-či ale aj meditácií či thajskej masáže. Preslávene sú kurzy varenia.

V Thajsku stojí približne 30 tisíc kláštorov, v ktorých stále žije niekoľko stotisíc mníchov. Práve Chiang Mai je plné takýchto kláštorov. Vysoko nad mestom stojí Doi Suthep, jeden z najkrajších chrámových komplexov v celej krajine. Cesta na vrchol vedie po tristo schodoch, ktoré sú strážené sochami obrovských vlniacich sa hadov. Nezabudnuteľné spomienky si prinesiete aj z horských oblastí, kde žijú rôzne domorodé kmene. Cesta vedie cez nepreniknuteľný prales, kde vo vysokých korunách poskakujú divoké opice a rastú exotické orchidei, aké poznáte len z tých najlepších kvetinárstiev. Inak práve tu, sto kilometrov severne od Chiang Mai, sa na hraniciach s Barmou nachádza známy Zlatý trojuholník, kde sa stále pestuje ópium.

BANGKOK

Hlavným centrom, tak turistickým ako aj kultúrnym a obchodným stále ostáva Bangkok. Ročne tu prichádzajú milióny turistov, aby tu začali svoju púť za dokonalou dovolenkou. Hlavným mestom je od roku 1782 a dodnes je sídlom kráľovskej rodiny. Leží na brehoch rieky Chao Phraya a zvyknú ho volať „Benátkami východu", pretože rieka vytvára hustú spleť kanálov, ktoré domáci využívajú na prepravu. Metropola by sa dala rozdeliť na dve časti, staré mesto a moderné centrum. V starej časti nájdete mnohé waty čiže chrámy, múzeá a paláce. Najznámejšími z nich sú Veľký Palác a komplex Wat Phra Kaeo, kde sa nachádza aj socha Smaragdového Budhu, Wat Pho alebo Wat Arun. V neustále rozrastajúcej sa modernej časti v okolí ulice Silom Road zasa nájdete moderné hotely, administratívne budovy a nákupné centrá, pomedzi ktoré sa tiahne Sky train, nadúrovňová železničná dráha. V tejto časti sa nachádza aj známy Patpong, kde sú sústredené preslávené nočné bary. Dopravný problém miliónového veľkomesta z časti vyriešilo moderné metro, ktoré sa neustále predlžuje. Bangkok je aj mestom vôni a chutí. Na uliciach máte možnosť ochutnať rôzne mäsové pochúťky, rezance, polievky, kokteily... Okrem pouličných predavačov tú nájdete veľa barov a reštaurácii, z ktorých väčšina ožíva až po západe slnka. Vtedy však netreba zabúdať, že najkrajšie Thajčanky sú vlastne muži, transvestiti.

KOH SAMUI

Zábavu si ale každý užije aj na blízkych ostrovoch. Najslávnejším ostrovným rajom je Koh Samui ležiaci južne od Bangkoku v Siamskom zálive. Do polovice 80tych rokov bol celkom neznámym územím, avšak po dobudovaní letiska prestal byť len cieľom hippies. Paradoxne aj napriek narastajúcemu turistickému ruchu si stále zachováva svoj pôvodný šarm. Na jeho severe ešte vždy nájdete početné malé dedinky s pôvodnými rybármi. Palmové háje tu lemujú kilometre dlhé pláže a disko hudba je podobne ako trúbenie aut neznámym pojmom. Trochu živšie je na východnom pobreží, kde už si návštevníci môžu vybrať, či sa ubytujú v romantických chalúpkach na vysokých stĺpoch alebo v elegantných päťhviezdičkových  hoteloch. Okrem nich sa tu otvorilo veľa reštaurácii, barov a obchodov, hlavne na plážach Lamai a Chaweng. Ideálnym obdobím pre návštevu Koh Samui je rozpätie od januára do septembra.

PLÁŽE

Pláže na pobreží Thajského zálivu sú veľmi rozmanité, piesočnaté a lemované palmami alebo inou zeleňou. Sú verejné, o ich čistotu sa obvykle stará hotel. Podmienky na kúpanie sú ovplyvnené silným odlivom a prílivom, ktoré sú závislé na mesačných fázach a menia sa každých 6 hodín.

Pri odlive je kúpanie silne obmedzené.

POČASIE (Koh Samui a Bangkok)

Ideálny čas na návštevu Koh Samui je obdobie sucha (február - máj). Počas juhozápadného monzúnu (október - január) môže občas pršať a býva veternejšie. Teploty sú celý rok približne rovnaké. V Bangkoku je horúce a suché počasie od novembra do marca, potom nasleduje monzúnové obdobie, pre ktoré sú charakteristické krátke a intenzívne dažde. Obe destinácie sú turisticky navštevované počas celého roka.

STRAVOVANIE

Všetky hotely v našej ponuke sú s raňajkami, pretože stravovať sa v Thajsku je veľmi jednoduché. Vo všetkých destináciách je množstvo reštaurácií rôznej kvality a cenovej úrovne. Špeciality miestnej kuchyne sú veľmi chutné a exotické. Veľmi chutne sa určite najete aj vo vašom hoteli.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Šnorchlovanie, jazda na kajaku, vodné lyžovanie, možnosť prenajať si plachetnicu alebo katamarn. Potápať sa oplatí neďaleko na Ko Tao. 18-jamkové golfové ihrisko Santiburi Samui Golf Course.

PRENÁJOM AUTA

Doprava v Thajsku je pre Európanov veľmi rušná a divoká. Prenájom auta skôr neodporáčame.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Thajska na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V THAJSKU

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 32 33 34 35 34 33 32 32 32 31 31 31
Teplota vody °C 26 27 27 28 28 28 28 28 28 27 27 27