CK Leonardo

Srí Lanka

Srí Lanka

Základné informácie

Hlavné mesto: Colombo

Rozloha: 65.610 km2

Počet obyvateľov: 21.600.000

Úradný jazyk: sinhalský, tamilský, anglický

Náboženstvo: 70% budhistické, 15% hinduistické, 8% moslimské, 7% kresťanské

Mena: srílanská rupia (LKR)

Srí Lanka

Aktuálne počasie

infolinka

Srí Lanka

Marco Polo označil Srí Lanku, známu aj pod názvom Cejlón, za najkrajší ostrov na svete. Ak uveríte slovám tohto známeho moreplavca a rozhodnete si overiť jeho tvrdenie na vlastnej koži, nezabudnuteľné zážitky zo zeleného dovolenkového raja vás budú prenasledovať ešte dlho po návrate domov. Tento ostrov s rozlohou asi ako Slovensko, je miestom, kde bývalí britskí kolonizátori zanechali poklady, bez ktorých by Srí Lanka stratila prívlastok "ostrov s výraznou chuťou". Prenikavá vôňa cejlónskeho čaju sa stala neodmysliteľným symbolom tejto exotickej krajiny. Bude vás sprevádzať počas celej cesty. Storočia britskej nadvlády tu však nezanechali len čaj či železnice. Populárny je aj typický britský kriket, jeho priaznivci si tak určite prídu na svoje. Na Srí Lanke sa hrá na vysokej úrovni. Pôvodným koloniálnym koloritom sa pýši aj  hlavné mesto krajiny, Kolombo.

Špecifickú atmosféru ostrovu dodáva multináboženské a multikultúrne zloženie obyvateľstva. Spolu s množstvom stredovekých a starovekých kultúrnych pamiatok ponúka táto juhoázijská krajina jedinečnú zmes  mysticizmu a rozmanitosti. Legenda, podľa ktorej je ostrov údajne prvým miestom na svete, na ktoré vstúpil Adam po vyhnaní z Rajskej záhrady, to naplno podčiarkuje. Medzi domorodcami sa objavujú názory, že na povestnej Adamovej hore, nenechal odtlačok šľapaje Adam, ale Budha, poprípade Šiva, ako to vnímajú hinduisti. Ak už veríte v čokoľvek, sedem kilometrový pochod z dedinky Dalhousie respektíve 4500 schodov dlhá púť vás vyvedie nielen k jeden a pol metra dlhej a sedemdesiatšesť centimetrov širokej stope, ale aj k nádhernému výhľadu. Vychutnajte si ho počas svitania, a uvidíte, že raj na zemi existuje. Pri svojich potulkách nevynechajte ani duchovné centrum ostrova, Kandy. Okrem toho, že sa v ňom nachádza budhistický chrám s uloženým Budhovým zubom, je výnimočné aj vìaka svojmu honosnému okoliu. Prejdite si ho vlakom, súčasťou ktorého býva aj vyhliadkový voz. Keì k tejto pestrej mozaike kultúry a náboženstiev pridáme divokú džungľu, zelené čajové plantáže, ryžové polia, majestátne slony, škriekajúce opice, pomalé korytnačky a neopísateľne pulzujúci život na miestnych cestách, ostrov sa stáva nekončiacim dobrodružstvom pre každého návštevníka.

Dávate prednosť podmorskému životu? Srílanské teplé moria sú domovom tisícov morských druhov. Lákadlo pre začínajúcich potápačov i profesionálov.  Koralové útesy okolo ostrova sú nádherne sfarbené a tvarované. Navštíviť sa určite oplatí Hikkaduwa. Leňošenie na čistých piesočnatých plážach s hnedým, miestami až zlatistým pieskom lemovaných palmami, krištáľovo čistým morom a farebnými korálovými útesmi je nepochybne ìalším lákadlom ostrova Srí Lanka. Na 450 km dlhom pobreží hotelové komplexy

harmonizujú s krajinou, žiadny nesmie prevyšovať kokosovú palmu. Nefalšovanú exotiku a luxus hľadajte najmä v južných častiach ostrova. Vo štvor a päť hviezdičkových hoteloch nájdete služby na najvyššej úrovni, milý a profesionálny personál. Bentota je jedným z prosperujúcich južných turistických letovísk s top komfortom pre každého náročného cestovateľa. Obľúbenou je aj u rodín s deťmi. Bezpečné kúpanie spolu so širokou ponukou vodných dobrodružstiev obohatených pestrými atrakciami na súši, nenechajú vaše ratolesti ani na chvíľu bez záujmu. Îeny si určite nenechajú ujsť prírodnú špecialitu z portfólia welness, a to ájurvédu. Tento tradičný liečebný systém spolieha výhradne na naturálne zdroje, predovšetkým rastliny a oleje. Doprajte si oddych a načerpajte silu z domorodých osvedčených zásob.

Útok na všetky zmysli je na Srí Lanke viac ako bežný. Okrem vizuálnych zážitkov, sa vám do pamäti zaryjú aj chuťové a čuchové dobrodružstvá. Aróma niekoľkých druhov cejlónskych čajov, ktoré kvôli polohe, v ktorej sa pestujú, dosahujú podľa odborníkov najvyššiu kvalitu. Tí, čo neodolajú rannej prechádzke po dobre vypestovanej čajovej plantáži sa na vlastné oči a chuťové bunky presvedčia, ako sa vyrába jeden z najlepších čajov na svete. Na druhej strane recepty kolonizátorov, predovšetkým Indov, Arabov, Portugalcov a Holanìanov robia svojim charakterom miestne špeciality unikátnymi. Pochutnajte si napríklad na karí, pripravené z kokosového mlieka, cibule, zelených chilli papričiek a aromatických korenín. Voda na Srí Lanke sa doporučuje piť len po prevarení, samozrejme ale nebudete mať vždy možnosť overiť si, že sa tomu tak skutočne stalo. Preto je lepšie vyhľadávať skôr iné nápoje. Ak dostane chuť na niečo ostrejšie oplatí sa ochutnať niektorú zo špecialít vyrábaných z palmy kokosovej. Na príjemné opojenie krásami ostrova Srí Lanka len tak ľahko nezabudnete. Tak prečo si nenaplánovať ìalšiu dovolenku. „Ayubowan - vitajte na Srí Lanke, vitajte v skutočnej exotike!"

Začiatkom roka 2009 sa po dlhých vyjedávaniach a bojoch skončila občianska vojna na ostrove. Konečne po 30 rokoch sa Srí Lanka dočkala dlho očakávaného pokoja a mieru.

KALUTARA

Kalutara bola niekedy dôležitým centrom obchodu s korením, dnes je povestná predovšetkým krásnou plážou a obchodíkmi s ovocím a ručnými prácami.

BERUWELA, BENTOTA

Sú poprednými srílanskými rekreačnými strediskami. Pláž Bentota je jedna z najlepších na západnom pobreží (patrí i k najkrajším plážam sveta). Strediská sú oddelené riekou Bentota, na ktorej sú centrá so širokou ponukou vodných športov. V oboch mestečkách je množstvo obchodov a reštaurácií.

GALLE

Pláže na juhu v okolí Galle sú divokejšie, prostredie pokojné, blízkosť významného mesta s pamätihodnosťami, obchodmi a reštauráciami robí túto lokalitu veľmi atraktívnou tak na kúpanie ako aj poznávanie krajiny.

PLÁŽE

Dlhé piesočnaté pláže s hnedým, miestami až zlatistým pieskom. Všetky srí lanské pláže sú verejné, t.j. sú otvorené pre každého a neplatia sa žiadne poplatky. Svoju plážovú osušku si môžete zložiť kdekoľvek, ale väčšina návštevníkov má svoju „základňu" v hotelovom areáli, kde sú zdarma k dispozícii lehátka a slnečníky. Pláže na západnom a juhozápadnom pobreží sú lemované palmovými hájmi, čo im dodáva veľmi exotický ráz. Úsek pláže ležiaci pred hotelom je povinný hotel každodenne čistiť a udržiavať. Prírodný charakter pláží, výrazný odliv i príliv a divokosť Indického oceánu sú typickým znakom celého srí lanského pobrežia.

POČASIE

Najlepší čas na cestovanie za plážovou dovolenkou na západné a južné pobrežie je suché obdobie, ktoré trvá od decembra do marca. Počas celého roka sa vyskytujú krátke a intenzívne zrážky. Teploty vzduchu aj Indického oceánu sú po celý rok približne rovnaké.

STRAVOVANIE

Srílanská kuchyňa je nesmierne bohatá, využíva rozmanité korenia a môže byť aj poriadne pikantná. Hotely z našej ponuky majú minimálne raňajky, servírované obvykle formou bohatých bufetových stolov kde prevažuje európska strava. Ostatné jedlá (obed alebo večera) servírované na bufetových stoloch sú obvykle podávané formou tématických bufetov - talianska kuchyňa, indická, čínska a podobne.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Niektoré hotely majú svoje vlastné centrum vodných športov s profesionálnymi inštruktormi / anglicky a nemecky hovoriacimi - orientačné ceny v USD: windsurfing (1 hod. = 10,-), vodné lyžovanie (15 min. = 10,-), vodné skútre (15 min. = 25,-). Plážový volejbal, stolný tenis, tenis, squash, fitnes, biliard sú spravidla súčasťou hotelového komplexu (viì. podrobný popis jednotlivých zariadení).

FAKULTATÍVNE VÝLETY

  • KANDY - celodenný výlet do vnútrozemia ostrova, prehliadka bývalého kráľovského mesta Kandy, Kráľovskej botanickej záhrady i slonieho sirotinca v Pinnawele

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci na Srí Lanku potrebujú vstupné víza - bližšie info v CK. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA SRÍ LANKE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 30 31 31 31 30 29 29 29 29 29 29 30
Teplota vody °C 27 27 28 28 28 27 27 27 27 28 27 27