CK Leonardo

Malajzia

Malajzia

Základné informácie

Hlavné mesto: Kuala Lumpur

Rozloha: 329.847 km2

Počet obyvateľov: 29.600.000

Úradný jazyk: bahasa melayu, anglický

Náboženstvo: 53% moslimské, 17% budhistické, 7% hinduistické

Mena: malajzijský ringgit (MYR)

Malajzia

Aktuálne počasie

infolinka

Malajzia

Táto ešte donedávna zabudnutá krajina, dnes ponúka celkom zaujímavú kombináciu exotiky a zároveň civilizovaného prostredia s pôvodnou autentickou architektúrou a koloniálnymi pamiatkami, ktoré úspešne odolávajú tým najmodernejším stavbám. Vzkriesený zabudnutý raj, to je Malajzia. A hoci rozvoj krajiny, prebiehajúci v posledných desiatkach rokov, bol pomerne masívny a rýchly, ovplyvnila ho úcta k tradíciám, typická aj pre ostatné ázijské krajiny. Malajzia má povesť vľúdnej a pokojnej krajiny. Multietnické obyvateľstvo spolu vychádza dobre, prírodné katastrofy ju obchádzajú a na dotieravých obchodníkov naďabíte len málokedy. Obdivovať tu môžete históriu aj najmodernejšie skvosty. Pri potulkách krajinou navštívte architektonicky najzaujímavejšie historické mesto Malajzie, Melaky alebo z výšky známych Petronas Towers pozorujte ruch veľkomesta Kuala Lumpur. Malajzia sa aj kvôli nevyčerpateľným možnostiam na ploche 330 tisíc kilometrov štvorcových stala krajinou snov a dnes patrí medzi najvyhľadávanejšie destinácie.

KUALA LUMPUR

Hlavným a najväčším mestom Malajzie je už spomínaná metropola Kuala Lumpur ležiaca na sútoku riek Kland a Gombak. Je to mesto, kde sa spájajú moderný kozmopolitný život s nostalgiou starého sveta. Kuala Lumpur vzniklo v roku 1857 na najväčších náleziskách cínu na svete. Pri návšteve mesta budete fascinovaní panorámou najmodernejších mrakodrapov a hôr rysujúcimi sa v ich pozadí. Neuveriteľné je najmä v noci. Pokiaľ si chcete vychutnať tradičnú atmosféru tejto úžasnej metropoly, musíte navštíviť tunajšie trhy. „Pasar malam" alebo nočný trh je v Malajzii inštitúcia sama osebe. V neskorších hodinách sa v starej časti mesta na každom kroku začínajú objavovať mini stánky, ponúkajúce všetko možné i nemožné. Ľudia sem chodia, aby si nakúpili čerstvé ovocie a zeleninu, mäso, ryby, ale aj hotové jedlá. Výborné sú najmä tradičné dezerty. Ak ste sa dostatočne nadýchali domácej atmosféry, mesto ponúka aj možnosť nakúpiť luxusný tovar za výhodnú cenu. Jednoducho raj pre všetkých, ktorí podľahli čaru z nakupovania.

PENANG

S touto modernou metropolou sú vďaka dobrej cestnej sieti spojené všetky provincie Malajzie. Jedným z najzaujímavejších miest celej juhovýchodnej Ázie je bezpochyby ostrov Penang prezývaný aj „Perla Orientu". Ostrov plný života a krásy vierohodne vystihuje svoj prívlastok. Navštívte zlatisté pláže, obdivujte historické budovy a botanické záhrady, ktoré ponúkajú pokoj uprostred tropických rastlín a žiarivých

farieb. Alebo si chcete vychutnať pravú domorodú atmosféru? Vezmite priateľov a zúčastnite sa na jednom z najvýznamnejších festivalov na ostrove Thaipusam. Tradičný pochod, ktorý je jeho súčasťou sa koná na počesť víťazstva lorda Subramaniam nad démonmi. Je tiež symbolom víťazstva dobra nad zlom. Neopakovateľná atmosféra typickej juhoázijskej krajiny vás pohltí celou svojou silou.

LANGKAWI

Súčasťou Malajzie je aj skupina 99 ostrovčekov v súostroví Langkawi. Ich názov je odvodený od malajských slov "orol" teda helang a „udatný" v pôvodnom jazyku „kawi". Zbehlí cestovatelia ich považujú za najkrajšie na svete. Turisti tu nájdu všetko od úžasných pláží, cez turistické chodníčky, potápačské centrá až po staré pamiatky. Súostrovie je opradené množstvom legiend. Najznámejšia patrí k hrobke princeznej Mashuri, ktorá bola podľa legendy krivo obvinená z cudzoložstva a odsúdená na smrť. Pred smrťou vyslovila kliatbu, ktorá odsúdila sedem generácií obyvateľov k nešťastiu a na znak jej neviny jej

zo žíl začala prúdiť biela krv. Tá údajne dala farbu tunajším rozprávkovým plážam. Možností na ich spoznávanie je neúrekom. Jazda člnom pomedzi ostrovy okolo rybárov, pobrežných jaskýň alebo bádanie v podmorskom kráľovstve je výzva, ktorá sa neodmieta. Na hadích farmách môžete zase z bezpečnej blízkosti pozorovať exotické hady. Niektorí viac ako hady uprednostnia bezpečný šport. Na Langkawi sú dve golfové ihriská Gunung Raya a Datai Golf. Tie svojou úrovňou spæňajú očakávania aj najnáročnejších fajnšmekrov.

PANGKOR

Prívlastok „nádherný ostrov" si vyslúžil ďalší z malebných ostrovov Malajzie. Pangkor leží na západnom pobreží polostrovnej Malajzie, medzi Malajziou a indonézskym ostrovom Sumatra. Od metropoly Kuala Lumpur je letecky vzdialený štyridsať minút. Pre tých, ktorí pred pohodlím uprednostnia trojhodinovú cestu autom, bude odmenou spoznanie malajzijského vidieka, mestečiek a dediniek pri ryžových poliach či kaučukových a mangovníkových sadoch. Natrafiť môžete aj na zvyšky holandskej pevnosti z roku 1670, ktorá pôvodne slúžila ako obrana pred pirátmi alebo bohato zdobený čínsky chrám. Zároveň kryštálovo čisté more, okúzľujúce piesočnaté pláže so zlatistým nádychom, exotická fauna a flóra, a príjemný osviežujúci vánok, sú ideálnymi predpokladmi pre romantickúdovolenku.

BORNEO

Ďalšie pozvanie je z ostrova, ktorý tvorí viac ako polovicu rozlohy Malajzie. Ostrov Borneo s dvoma štátmi Sarawak a Sabah, medzi ktorými leží nezávislý sultanát Brunej. Fenomény ako lietajúce lemúry, veveričky, hady, žaby, líšky v kombinácii s najstarším dažďovým pralesom na svete, a dlhými pásmi nezabudnuteľných bielych piesočnatých pláží, kryštálovo čistá voda a rozmanité koralové útesy si zamilujete na celý život. Športovo sa vyžijete najmä počas šnorchlovania, či potápania. Adrenalín vám zdvihnú rafting na ostrovných riekach a scuba diving v okolí Sipadan Island, prípadne dvojdňový treking na Mt. Kinabulu. Obľúbený golf nemusíte oželieť ani tu. Borneo ponúka veľa kvalitných ihrísk. V miestnych dedinkách a mestách spoznáte spôsob života usadlíkov, ich zvyky a stanete sa súčasťou ich sveta. Deň zakončíte pohľadom na zapadajúce slnko s pohárikom vína v ruke. Romantický večer dokonale zavŕši nádherný deň. Malajzia si vás chytí do pasce zážitkov, z ktorých niet úniku.

PLÁŽE

Pláže sú verejné, krásne a zväčša lemované bujnou vegetáciou. Lehátka a slnečníky sú obvykle len v hotelovej záhrade, ktorá s plážou susedí.

POČASIE

Tropické vlhké podnebie s teplotami 25 - 32 °C. Klimatické podmienky sú veľmi rôznorodé. Borneo je vhodné navštíviť v období jún - september (najmenej zrážok), Langkawi, Pangkor a Penang v období január - apríl (najmenej zrážok) a Kuala Lumpur v období apríl - september (najmenej zrážok). Monzúny ovplyvňujä počasie len na východnom pobreží, na západnom rýchle, silné a krátke dažde. Teplota mora 25 - 30 °C

STRAVOVANIE

V Malajzii žije mnoho národností ako sú indovia, thajci, číňania a Európania, takže miestna kuchyňa je veľmi bohatá. Základom typického malajského jedla je ryža s mäsom, rybou alebo zeleninou. Kokosové mlieko je súčasťou takmer každého malajského receptu, pričom jeho zastúpenie sa líši podľa regiónov. Najesť sa dá v rôznych malých miestnych reštauráciách, sieti fast food ale aj v luxusných podnikoch, jedlo v reštauráciách a pouličných stánkoch je pomerne lacné a chutné, nenadarmo sa malajské pokrmy radia k jedným z najdelikátnejších kuchýň sveta.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Priaznivci športu ocenia nielen ponuku početných centier vodných športov, množstva rôznych nezvyčajných športov, jazdeckých klubov, ale aj tréningové centrá karate. Nadšencov golfu potešia prestížne golfové kluby a ihriská, ktorých je v Malajzii približne 50 (väčšina z nich nepožaduje žiaden handicap).

VSTUPNÉ VÍZA

Pre slovenských občanov za účelom turistickej cesty do 90 dní postačí platný cestovný pas. Turistické pobyty v Malajzii nesmú prekročiť v priebehu jedného roka dobu 180 dní.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V MALAJZII

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 32 33 33 33 32 32 32 32 31 32 31 32
Teplota vody °C 27 27 28 28 29 29 28 27 27 28 27 27