CK Leonardo

India

India

Základné informácie

Hlavné mesto: New Delhi

Rozloha: 3.287.263 km2

Počet obyvateľov: 1.200.000.000

Úradný jazyk: hindi, anglický

Náboženstvo: 82% hinduistické, 13% moslimské, iné (sikhizmus, kresťanstvo)

Mena: indická rupia (INR)

India

Aktuálne počasie

infolinka

India

Možno ani plný slovník superlatívov by nedokázal opísať Indiu, krajinu, ktorá má pre cestovateľov rovnaký význam ako Galapágy pre zoológov. Neustále je plná vôni, mení sa každým prejdeným kilometrom a svojou jedinečnosťou a rozprávkovými scenériami láka všetkých, pre ktorých je spoznávanie našej planéty súčasťou životného štýlu. Obrovskou výhodou Indie je, že každý návrat do tejto krajiny znamená nové dobrodružstvo. Okrem najznámejších štátov, ako sú Radžastan, Goa alebo Pandžáb tu totižto čaká na návštevníkov ďalších dvadsaťpäť.

KERALA

je jedným z nich a údajne tu žijú indickí bohovia. Úzky pruh večne zelenej vegetácie, vtlačený medzi lesnaté hory Západného Ghátu a Arabského mora, leží na juhozápadnom pobreží krajiny. Kerala je tropický štát a je to jedno z miest s najvyššou biodiverzitou na svete. Hory Západného Ghátu prudko klesajú z výšky 2500 metrov k hladine mora a plážam, ktorých tu je 590 kilometrov. Tie v kombinácii s množstvom paliem a bielym pieskom ponúkajú takmer gýčový luxus. Mimochodom názov štátu je odvodený zo slov „kera", čo v miestnom jazyku Malayalam znamená kokosová palma a od slova „lam", teda krajina. A Kerala je skutočne krajinou kokosových paliem. Ich produkty, osviežujúce kokosové mlieko či šťavnatú dužinu dostanete naozaj všade. Vďaka monzúnom a tropickému podnebiu tu vyrástla hustá džungľa, popreplietaná množstvom vodných kanálov, dlhých riek. Vlastne celé pobrežie štátu je popreplietané systémom jazier, lagún, ústi riek a kanálov, kde sa miešajú riečna a morská voda. Tých riek a potokov tu vraj do mora ústi až štyridsať a väčšinounie je poznať, kde končí rieka a kde začína more. Deväťsto kilometrový systém takzvaných „backwaters" ukrýva uprostred mestá, dediny, polia či kokosové lesy. Ide o mimoriadne zaujímavý ekosystém, v ktorom našli útočisko viaceré vzácne druhy vodných živočíchov. Vstupnou bránou do backwaters je mesto Kollam. Za romantikou určite choďte do Allepey. Už Marco Polo označil toto mestečko za Benátky východu. Je krížom krážom popretkávane kanálmi a nájdete tu aj niekoľko koloniálnych stavieb. Práve cesta z Kollamu do Allepey je najpopulárnejšou. V Kerale sa určite nevyhnete návšteve hlavného mesta Trivandrum. Hlavné mesto stojí za prehliadku. Uvidíte chrám Padmanabhasvami alebo zoologickú záhradu, druhú najstaršiu v Indii. Najväčšou atrakciou tu je lev ázijský a samozrejme symbol Indie, tiger bengálsky. Verejnosti prístupná je aj časť kráľovského paláca Puttan Malika, ktorý ešte aj dnes obýva kráľovská rodina.

AYURVÉDA

To, že cestovanie dokáže vyliečiť rôzne choroby je stará známa pravda. Ale počas cestovania si môžete predĺžiť dokonca život. Teda v prípade, že cestovanie skombinujete s tradičným lekárskym umením. Ayurvéda v jazyku sanskrt znamená „veda o živote", a predstavuje približne 5 tisíc rokov starý holistický liečebný systém. V 1982 bola oficiálne uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou za účinný medicínsky systém. Je to systém tradičnej indickej medicíny,založený na bylinných prípravkoch a masážach a vznikol práve v Kerale. Ayurvéda je „veda života". Je to životný štýl, v ktorom sa spája hneď niekoľko prvkov. Výsledkom takejto kombinácie je potom fyzická, psychická a duševná harmónia. V praxi predstavuje Ayurvéda liečenie troma spôsobmi. Najskôr sa organizmus očistí, potom nasleduje inhalácia a nakoniec blahodarná masáž, ktorá je vyvrcholením homeopatickej kúry. Najvychytenejšie ayurvédske centrá sú zamerané nielen na liečbu civilizačných chorôb, ale aj migrén, psoriázy, na skrášľovanie tela a dokonca chudnutie.

PLÁŽE

Asi dvanásť kilometrov od metropoly nájdete jedny z najkrajších pláží na svete. Najznámejšia je pláž pri mestečku Kovalam. Populárnou sa stala už v roku 1930 a jej sláva vyvrcholila začiatkom 70. rokov minulého storočia, kedy sa tu presúvali masy hipisákov. Práve vtedy začala transformácia obyčajnej rybárskej dedinky na svetoznámy turistický rezort. Obľúbenou sa stala pre jej plytké pobrežné vody a nízke prílivové vlny. Lákadlom je aj najstarší majákštátu Kerala, ktorý stojí na Južnej pláži. Okrem nej, známej aj pod menom Lighthouse beach, tu nájdete ešte dve pláže, ktoré sú od seba oddelenéskalnatými útesmi. Uprostred sa nachádza pláž Hawah, ktorá ráno čo ráno vyprevádza na more miestnych rybárov. V severnej časti zase hľadajte Samudru, posiatu množstvom tradičných rybárskych lodiek.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Indie musi požiadať o víza na veľvyslanectve Indickej republiky v Bratislave, k žiadosti je treba cestovný pas s minimálne 2 voľnými stranami platný ešte 6 mesiacov po návrate, 2 aktuálne farebné fotografie tváre, doklad o zorganizovanom pobyte cestovnou kanceláriou s platnou letenkou a cestovným poistením, vyplnený predpísaný vízový formulár, doklad o dostatočnom finančnom krytí pobytu (50 € / deň). Žiadosť o víza je nutné podať osobne, poplatok za jednovstupové turistické víza je 53 €.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V INDII

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 30 29 30 31 31 30 30 30 30 31 30 29
Teplota vody °C 27 27 28 29 29 28 27 27 27 27 28 27