CK Leonardo

Filipíny

Filipíny

Základné informácie

Hlavné mesto: Manila

Rozloha: 300.000 km2

Počet obyvateľov: 107.668.000

Úradný jazyk: filipínsky, anglický

Náboženstvo: 83% rímsko-katolícke, 5% moslimské, 3% evanjelické

Mena: filipínske peso (PHP)

Filipíny

Aktuálne počasie

infolinka

Filipíny

Filipíny sú súostrovie skladajúce sa zo 7107 ostrovov na celkovej ploche 300 tisíc km². Delia sa do troch ostrovných skupín: Luzon, Visayas a Mindanao. Prístav Manila v časti Luzon je hlavným mestom krajiny.

V stredoveku boli Filipíny rozdrobené na drobné kniežactvá, v čele ktorých stáli rádžovia. V roku 1521 tu pri svojej ceste okolo sveta pristál Fernão Magalhães, v roku 1565 sa Filipíny stali španielskou kolóniou. Postupne silnejú snahy miestneho obyvateľstva o získanie nezávislosti, povstanie v roku 1872 je však neúspešné. Po španielsko-americkej vojne v roku 1901 sa Filipíny stávajú kolóniou Spojených štátov amerických. Počas 2. svetovej vojny sú ostrovy obsadené Japoncami a následne opäť dobyté Američanmi. V roku 1946 získavajú Filipíny nezávislosť.

Väčšina hornatých ostrovov je vulkanického pôvodu a sú pokryté tropickým lesným porastom. Najvyššia hora Apo meria 2954 m n. m. Je tu veľa aktívnych sopiek, ako napríklad Mayon Volcano, Pinatubo či Taal Volcano. Filipíny ležia v horúcom a vlhkom tropickom podnebnom pásme. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 26,5 °C. Najchladnejším mesiacom je január, najteplejším máj. Až 36% rozlohy krajiny zaberajú pôvodné lesy. Rastie v nich napríklad filipínsky mahagón a iné vzácne stromy. Vo vyšších oblastiach prevládajú borovicové lesy, na pobreží rastú mangrovníky. Typickým zástupcom živočíšnej ríše sú opice.

Filipíny patria k rozvojovým krajinám, no v najbližších rokoch sa im predpovedá veľký hospodársky rast. Donedávna tu prevládali tradičné odvetvia priemyslu - priemysel potravinársky, textilný, drevársky a čiastočne chemický. Stále väčší význam naberá priemysel strojársky. 90% filipínskeho priemyslu je sústredeného v Manile.

PLÁŽE

Severné pobrežie má nádherné pláže s bielym pieskom a najlepší nočný život na ostrove (Grand Baie), vynikajúce reštaurácie a obchody. Lagúna je chránená pred vetrami a poskytuje skvelé podmienky na vodné športy, predovšetkým šnorchlovanie a potápanie. Východné pobrežie je pokojnejšie, nájdete tu dlhé opustené verejné pláže, ale aj súkromné pri luxusných hoteloch. Táto časť je považovaná za najluxusnejšiu na ostrove, oproti ostatným je viac veternejšia. Západné pobrežie má výborné podmienky na potápanie, surfovanie, rybolov a pozorovanie delfínov. Na štvorkilometrovej pláži polostrova Le Morne sú najlepšie hotely v krajine. Južné pobrežie patrí medzi turizmom najmenej dotknutú časť, v porovnaní s ostatnými má aj najmenej pláží.

POČASIE

Počasie je tropické, ovplyvňované juhovýchodnými vetrami. Teplé a suché zimy (máj - október), horúce a vlhké letá (december - apríl), v letnom období sa môžu vyskytovať v tejto oblasti cyklóny.

STRAVOVANIE

Väčšina pobytov v nami vybraných hoteloch zah⁄ňa v cene polpenziu - raňajky a večere formou bufetových stolov. Avšak miestnou špecialitou je striedanie spôsobu servírovania večerí formou bufetu, niekoľkochodové servírované menu a tématické bufetové stoly z vybraných kuchýň sveta. Hoteloví šéfkuchári pochádzajú väčšinou z Európy a sú skutoční profesionáli, o čom svedčí vysoká úroveň kvality podávaných jedál ako aj atraktívne servírovanie.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Takmer každý hotelový rezort má centrum vodných športov s požičovňou vodných bicyklov, kanoe, windsurfingu, vodných skútrov a väčšinou aj potápačske centrum. V hoteloch sú častok dispozícii tenisové kurty, stolný tenis, fitness, plážový volejbal, minigolf. Na ostrove je i niekoľko kvalitných golfových ihrísk. Zaujímavosťou je, že väčšina týchto športových aktivít je zdarma.

PRENÁJOM AUTA

Prenájom auta na Mauríciu je možný, ale jazdí sa vľavo. Skôr môžme odporúčať prenajať si auto so šoférom, ktorý je zároveň aj sprievodca a ukáže vám celý ostrov v plnej kráse.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

  • ILE AUX CERFS - celodenný lodný výlet s obedom na známy ostrov s panenskými bielymi plážami, gýčovite tyrkysovou lagúnou i možnosťami rozličných vodných športov = cca 35,-EUR
  • SPICE ROAD - celodenný autobusový výlet do záhrad Pampplemouss s množstvom exotickej i endemickej fauny. ëalej navštívite hlavné mesto Port Louis (poštové múzeum s Modrým Mauríciom, typický miestny trh so zmesami korenia a tropického ovocia i moderné nákupné centrum Waterfront) = cca 25,-EUR
  • MOSAIC - celodenný autobusový výlet po juhozápade ostrova s návštevou manufaktúry na lodné modely, vulkanického jazera Grand Bassin, NP s endemickou faunou a flórou, Black River Gorges s vodopádom = 40,-EUR
  • TRADITION AND HERITAGE - celodenný autobusový výlet. Najväčšia čajová plantáž ostrova Bois Chéri + ochutnávka, na tradičný kreolský obed sa zastavíte v St. Aubin v koloniálnom dome s vanilkovou plantážou a antúriovým poľom. ëalej pokračujete do La Vanille - okrem krokodílej farmy tu nájdete diviaky, obrovské korytnačky a malé obojživelníky = cca 40,-EUR

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci na Filipíny na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu na Filipínach. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA FILIPÍNACH

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 30 31 33 34 34 33 31 31 31 31 30 30
Teplota vody °C 25 25 26 28 28 28 28 27 27 27 25 26

PREČO CESTOVAŤ NA FILIPÍNY S LEONARDOM?

  • Ponúkané rezorty sme osobne opakovane navštívili (aj v roku 2013), ich popisy sme sami skoncipovali a uviedli naše odporúčanie.
  • Na našej internetovej stránke má každý ponúkaný rezort veľkú fotogalériu, čo vám umožní jeho lepšie a detailnejšie spoznanie.
  • Na Filipíny ponúkame lety z Viedne jednou z najlepších leteckých spoločností sveta - Emirates (najmodernejšie lietadlá Boeing 777-300).
  • Na sezónu 2014 / 2015 sme pripravili zaujímavé  ceny zájazdov do komfortných a luxusných plážových rezortov na Filipínach - pozrite si náš cenník, špeciálne ponuky a zľavy.