CK Leonardo

Bali & Lombok

Bali & Lombok

Základné informácie

Hlavné mesto: Denpasar

Rozloha: 5.632 km2

Počet obyvateľov: 4.000.000

Úradný jazyk: indonézsky

Náboženstvo: 95% hinduistické, 2% moslimské

Mena: indonézska rupia (IDR)

Bali & Lombok

Aktuálne počasie

infolinka

Bali & Lombok

Indonézia, najväčšia ostrovná ríša, ktorá sa tiahne viac ako päť tisíc kilometrov od východu na západ, od Indického oceánu k Pacifiku, ukrýva množstvo pokladov. Medzi nimi je aj ostrov bohov a démonov, Bali. Nájdete tu bujnú a neporušenú prírodu, prívetivých domorodcov a obrovské kultúrne bohatstvo, o ktorom sa môže iným krajinám len snívať. Paláce, chrámy, horské údolia, terasovité ryžové polia, vulkány, pláže a hlavne mystickosť lokality robí z ostrova ideálne miesto pre dobrodruhov a vyznávačov netradičných dovoleniek. Ostrov je rozdelený na južnú a severnú časť. V tej južnej nájdete najkrajšie pláže so snehobielym pieskom a s krištáľovým morom, ktoré sa tiahne donekonečna až za obzor. Nočnému životu v južnej časti ostrova kraľuje mesto Kuta, kde bar či diskotéku nájdete na každom rohu. Ak však máte radšej pokoj, vyberte sa na sever. Tunajšie pláže pokryté čiernočiernym sopečným pieskom vám určite vyrazia dych. Nielen farbou, ale aj čistotou. K tým najnavštevovanejším patrí pláž Lovian. Ak neviete vydržať bez golfu, tak ani na Bali neobídete skrátka. Relax si doprajte v kúpeľných komplexoch, kde vás k spokojnosti vymasírujú domorodé ženy. Ak milujete potápanie, ostrov Bali má na to ideálne podmienky. A možno uvidíte aj žraloka.

Bali zastupuje jedinú hinduistickú oblasť mimo Indie, ale okrem hinduizmu na ostrove prekvitá aj animistické náboženstvo, čo znamená, že miestni uznávajú malých bôžikov od výmyslu sveta. V každom dome, budove i v taxíku narazíte na ovocie a listy s vonnými tyčinkami, ktoré sú obetou pre bôžikov. Ak sa podobné artefakty budú povaľovať aj po zemi, nepovažujte ich za neporiadok. Sú to dary pre démonov. Balijčania sa totiž panicky boja duchov. Aby sa im nedostali do domu, vstup je od vnútornej časti oddelený stenou, ktorú treba obísť sprava alebo zľava. Miestni totiž veria, že duchovia dokážu chodiť iba rovno za nosom.

Hlavným mestom ostrova je Denpasar, ktorého centrum tvorí námestie Puputan s rozľahlým parkom. Netradičný zážitok sa vám ponúka pri nakupovaní na rušnom trhovisku Pasar Badun alebo Pasar Kumbasari. S históriou ostrova sa môžete zoznámiť v Múzeu Bali a veľmi pútavé hinduistické obrady sa konajú v chráme Pura Agung jagatnata, no ešte zaujímavejšie to je v mystických chrámoch, kde sa konajú obety bohom, obrovské kremačné obrady a chrámové slávnosti. Za kultúrou sa však môžete vydať aj mimo Denpasaru, napríklad do mestečka Ubud, ktoré dokázalo skĺbiť vlastné tradície s modernou dobou. Ubud je jedným zo známych stredísk indonézskeho maliarstva a pýšiť sa môže tiež tradičným tancom a hudbou od klasickej rámájany až po miestne klasické tance kecak alebo merak.

Kto rád spoznáva prírodné krásy, je pre neho na Bali pripravená rada zaujímavých turistických trás. Určite najpopulárnejšou je vulkán Gunung Batur, okolo ktorého vedie niekoľko cestičiek a pod jeho úpätím sa môžete dokonca vykúpať v horúcich syrových prameňoch. Lákavý je tiež výstup na najvyššiu horu ostrova, sopku Gunung Agung. Ten však zvládnu len skúsení turisti s dobrou kondíciou. Pre milovníkov rozmanitého vtáctva je tu oáza pokoja pri jazere Danau Bratan a úchvatný národný park Bali Barat. Pri výletoch po Bali sa ale nezabudnite pripraviť na veselú a niekedy otravnú spoločnosť. Tú vám budú robiť zvedavé opice. Dávajte si ale dobrý pozor, veľmi ľahko môžete prísť o svoje okuliare alebo dokonca fotoaparáty.

JIMBARAN

Pláž Jimbaran pre mnohých znamená výborné grilované morské plody a ryby v reštaurácii, kde sú stoly rozložené na piesku, s výhľadom na pokojnú zátoku, hustý dym z dreveného uhlia, hudobné skupiny čo vyhrávajú populárne melódie. Cez deň je to jedna z najkrajších pláží na Bali s dĺžkou 4,5 km. Navštíviť možno trhy a chrám Pura Ulun Siwi z 18. storočia.

NUSA DUA a TANJUNG BENOA

Nusa Dua je obľúbená predovšetkým u rodín a turistov, ktorí obľubujú veľké rezorty. Tanjung Benoa je na severe výbežku a má ideálne podmienky pre rozmanité vodné športy. Najkrajšou časťou je 5 km dlhá plážová promenáda, ktorá sa tiahne pozdĺž rezortov a pokračuje na sever.

SEMINYAK

Je takpovediac drahším protikladom živých stredísk Kuta a Legian. Luxusné stredisko s najelegantnejšími a najkreatívnejšími obchodmi, množstvo talianskych reštaurácií, klubov a luxusných hotelov.

LOMBOK

Neďaleko ostrova Bali sa cez morskú úžinu rozprestiera ostrov Lombok, ktorý je takmer pravým opakom kultivovaného a turistami preplneného Bali. Husté pralesy, mohutné krátery, drsná krása nespútanej prírody, paláce zarastené bujnou vegetáciou, to všetko prispieva k dojmu nedostupnosti, a „hádže tak rukavicu" všetkým, ktorí majú radi výzvy. Úzke chodníčky, temné zákutia, hustý prales, veľmi malá prehľadnosť okolia či poklady roztrúsené po celom ostrove nedávajú príliš veľa priestoru pre bezcieľne blúdenie alebo výlety naslepo. Začať môžete v dedinke Penuja, ktorá je vo svete preslávená hrnčiarskym umením.

Zaujímavú expozíciu ponúkajú blízke dediny Sengkol a Rambitan, v ktorých zase uvidíte netradičnú architektúru a natrafíte tu tiež na pôvodných obyvateľov Lomboka, Sasakov. Oddýchnuť si zase môžete na krásnej pláži Kuta, alebo si môžete urobiť výlet na ostrov Gilli Air, ktorý sa bude pre svoj nádherný podvodný svet páčiť hlavne potápačom. Ale zavítať môžete aj do dediny Kadendong, kde sa dá vidieť postup pri výrobe palmového cukru Jagerry. Jedným z najkrajších miest, ktoré by ste určite nemali vynechať je plávajúci palác v Mayure. V dávnych dobách bol súčasťou rituálnych obradov, ktoré na ňom zanechali svoje stopy. Neďaleko sa rozkladá tradičný miestny trh Sweta, kde nájdete všetko potrebné na to, aby ste z Lomboka odchádzali ovešaný suvenírmi. Ak ešte pôjdete kúsok ďalej, narazíte na letný kráľovský palác v Narmade, kde v skorších časoch odpočívala balijská kráľovská rodina a uctievala si boha Šivu. Vy sa k ním môžete pokojne pridať.

PLÁŽE

Podmienky na kúpanie sú na plážach ostrova Bali ovplyvnené silným prílivom a odlivom. Tieto sú časovo závislé na mesačných fázach a menia sa každých 6 hodín. Pri odlive je kúpanie silne obmedzené, odporúča sa obuv do vody.

POČASIE

Podnebie je tropické s priemernými teplotami okolo 30°C. Obdobie dažďov s vysokou vlhkosťou vzduchu trvá od októbra do marca a takmer denne prichádzajú silné tropické búrky. Obdobie sucha od apríla až septembra je slnečné, s nižšou vlhkosťou, ale pršať môže kedykoľvek. Pobrežie je teplejšie, ochladzované morskými vetrami, vo vnútrozemí klímu ovplyvňuje nadmorská výška (vo vyšších polohách je niekedy potrebný aj sveter), sever ostrova je vlhký s častými hmlami, východné pobrežie je suché a slnečné.

STRAVOVANIE

Na Bali je obrovský výber kaviarní a reštaurácií s indonézskou alebo medzinárodnou kuchyňou. Z amerických fastfoodových sietí tu nájdete KFC, McDonald's, Pizza Hut, a Starbuck's Coffee a zaujímavosťou je, že ich ponuka je prispôsobená miestnym chutiam. Oplatí sa vyskúšať miestne, menšie reštaurácie, sú lacnejšie a jedlo je kvalitnejšie.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Surfovanie na pláži Kuta, potápanie pri koralových útesoch stredísk Jimbaran a Pamuteran, motorové vodné športy v Tanjung Benoa a golfové ihrisko Bali Golf & Country club v Nusa Dua.

PRENÁJOM AUTA

Auto alebo motorka sa dá požičať. Jazdí sa vľavo, často sa trúbi, premávka je hustá a rušná, cesty nie veľmi dobrej kvality. Odporúča sa podriadiť miestnym dopravným zvyklostiam.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

  • MAGICKÝ SVET BOHOV A UMENIA NA BALI - celodenný výlet (návšteva umeleckého trhu v Ubudu, maliarskeho ateliéru, Tirta Empul, vulkánu Batur v Kintamani, slonej jaskyne v Goa Gajah a drevorezbárskej dielne Mas)
  • MYSTICKÝ VÝCHOD BALI - celodenný výlet (návšteva súdneho dvora Kertha Gosa v Klungkung, netopierej jaskyne Goa Lawah, balijského Pupku sveta, ryžovej terasy v Selat a striebornícka dielňa v Celuk)
  • CHRÁM ULU WATU A TANEC KECAK & VEČERA Z PLODOV MORA V JIMBARANE - poldenný výlet (návšteva opičieho chrámu, tanec kecak a ohňový tanec - večera z plodov mora na pláži v Jimbarane v Pura Ulu Watu)
  • DENPASAR - poldenný výlet do hlavného mesta a návšteva ázijského nočného trhu

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Indonézie potrebujú vstupné víza, ktoré získajú priamo na letisku Denpasar po pristátí na Bali. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA BALI

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 31 31 31 32 31 30 30 30 31 31 32 32
Teplota vody °C 28 28 28 29 28 27 27 27 27 27 28 29