CK Leonardo

Svätá Lucia

Svätá Lucia

Základné informácie

Hlavné mesto: Castries

Rozloha: 616 km2

Počet obyvateľov: 163.000

Úradný jazyk: anglický

Náboženstvo: 67% rímsko-katolícke, 8% adventisti, 5% pentekostalizmus, 2% anglikánske a rastafariáni

Mena: východokaribský dolár (XCD)

Svätá Lucia

Aktuálne počasie

infolinka

Svätá Lucia

Ostrovný štát Svätá Lucia, ktorý nájdete na východnom okraji Karibského mora v súostroví Malé Antily medzi Martinikom a Svätým Vincentom je odpoveďou pre tých, ktorí hľadajú miesto s romantickou atmosférou a piesočnými plážami. Ostrov tiež zvyknú volať Helena západu, pretože je podobný ostrovu Svätá Helena. Ide o hornatý ostrov vulkanického pôvodu a v jeho vnútrozemí, v centre krátera sopky Suofriere nájdete vulkanické pramene Sulphur Springs. Vyhľadávaným miestom je svetoznáma zátoka Marigot Bay, pôvabné miesto na severozápade ostrova s malou plážou a palmami, ktoré z jednej strany chráni zelená kopcovitá krajina. V zátoke je tiež prístav pre jachty. Jachtári však radi kotvia v modernom prístave, Rodney Bay.

Kúzlo Svätej Lucie spočíva v úžasnej zmesi vysokých hôr, pralesa, nížin a pláži. Horský masív tiahnuci sa stredom ostrova dosahuje výšok od 300 do 950 metrov nad morom. Hory sú pokryté zeleným pralesom, popretkávaný množstvom malých riek a vodopádov a na ich svahoch rastú farebné a omamne voňajúce stromy, rastliny a nájsť tam môžete aj exotické orchidei. Prales je obývaný množstvom rozmanitých vtákov, a keď budete mať šťastie, uvidíte aj národný symbol Sv. Lucie, papagája Amazoňana mnohofarebného. Dominantou ostrova sú dva od mora sa zdvíhajúce vrcholy. Petit Piton a Gros Piton. Toto magické miesto, bolo v roku 2003 zapísané do zoznamu prírodných pamiatok UNESCO, a opakovane priťahuje pozornosť všetkých návštevníkov ostrova. Obidva vrcholy vznikli sopečnou činnosťou, po výbuchu sopky. Asi pred 40 000 rokmi sa jej kráter prepadol a dal tak možnosť vyrásť obidvom vrcholom. Dnes sa na ostrove nachádza niekoľko sopiek, ako napríklad Mount Gimie či Qualibou, ktorá vybuchla naposledy v roku 1766. Veľkou atrakciou ostrova je trh v hlavnom meste Castries a ostrov Pigeon, kde môžete navštíviť buď archeologické ruiny z koloniálnej doby alebo nádherné pláže. A samozrejme najobľúbenejšou aktivitou, ktorú návštevníci na ostrove robia najradšej, je kúpanie a vôbec všetky vodné aktivity.

Na ostrove Svätá Lucia sa nachádza aj Národná rezervácia Frigate Islands. Malý kamenitý ostrov s touto rezerváciou leží na východnom pobreží ostrova a známou a chránenou sa stala pre výskyt vzácnych druhov vtáctva, predovšetkým fregatiek. Oblasť je však okrem vtákov tiež domovom jedovatých hadov a kedysi v „predkolumbovských" dobách bola osídlená indiánmi.

S ostrovom Svätá Lucia je dnes spojených hneď niekoľko zaujímavostí. Napríklad v žilách domorodcov okrem africkej krvi koluje aj krv kanibalských indiánov Karibiku z kmeňa Arawaky. Tí dávno pred príchodom bielych organizovali rôzne rituálne obrady, boli ľudožrúti a dnešný termín kanibal bol vlastne Kolumbusovou skomoleninou mena Caribales, ktoré dalo názov celej tejto oblasti. Ďalšou zo zaujímavosti je, že Svätá Lucia je krajinou s najlepším pomerom laureátov Nobelovej ceny na počet obyvateľov. Pochádzajú odtiaľ dvaja držitelia tohto prestížneho ocenenia. V roku 1979 dostal Sir Arthur Lewis Nobelovu cenu za ekonómiu a v roku 1992 Derek Walcott za literatúru.

RODNEY BAY


Obrovský chránený záliv s rekreačnou časťou Reduit Beach a lagúnou, ktorá je najväčším jach-társkym kotvišťom na svete. Rodney Bay Marina je úchvatným miestom s vlastným životom - moderné zariadenia, banky, požičovne áut, potápačské obchody, cestovné kancelárie, obchody aj reštaurácie. Naproti tomu je Reduit Beach čiste územím, kde sa vzorne starajú o turistov, jemný piesok, čistučké more. Z pláže do prístavu sa dá prísť za 30 minút, alebo niekoľkokrát denne tu pre pohodlie turistov premáva malý trajekt.

GROS ISLET


Malá rybárska dedinka z jednoduchých drevených domčekov s pokrčenými plechmi, s pobrežím posiatym pestrofarebnými rybárskymi člnmi, vzdialená tisíc míľ od moderného sveta a rušného života. Trúbením na lastúru tu svetu oznamujú, že sa rybárske člny vracajú domov s úlovkom. Je tu malá tržnica a bary pozdĺž pláže sú miesta kde prebýva rastafariánska komunita. Piatkové noci tu patria zábave keď miestni ľudia spolu s turistami jedia grilované kurčatá, pijú rum a s obrovským nasadením tancujú v uličkách. V roku 2007 sa tu konala najväčšia karibská udalosť - Svetový pohár v krikete, kôli ktorému zdvojnásobili kapacitu miestneho štadióna na 14.000 divákov. Pár minút chôdze od pobrežia je široká bielopiesočnatá pláž, ktorá sa zatáča k ostrovu Pigeon.

SOUFRIERE


Mestečko leží na južnej časti ostrova, pekne na pobreží zálivu. Charakteristickou kulisou je „dvojvrchol" Pitons, jedna z nájznámejších siluet Malých Antíl, ktorý sa týči do výšky už priamo od pobrežia a siaha nad úroveň dažďového pralesa, ktorý leží len pár km južne od mesta. Soufriere je duchovné centrum ostrova, jeho šarm je v starých zašlých stavbách a v prirodzenom priateľstve miestnych obyvateľov. Je absolútnym protikladom nablýskaným turistickým lákadlám zo severu ostrova. Nájdete tu sírové pramene (jazierka s bublajúcim bahnom), usadlosť Morne Coubaril a Diamantové botanické záhrady. V oblasti je rajom príjemne zatienená zátoka Anse Chastanet, s najlepším potápaním a šnorchlovaním na ostrove. Medzi Soufriere a Anse Chastanet premáva vodné taxi.

CHOC BAY


Záliv na severozápade ostrova, neďaleko hlavného mesta, so zlatou piesočnatou plážou, palmami lemovanou plážou, s nádherným výhľadom, nespočetnými možnosťami na vodné športy. Ideálne miesto pre rodinnú, ale aj romantickú dovolenku.

CAP ESTATE


Záliv na severozápade ostrova, krásna pláž, úchvatný výhľad, najluxusnejšie ubytovanie.

PLÁŽE


Všetky pláže na ostrove sú verejné. Na severozápade sú charakteristické jemným bielym pieskom, prípadne zlatým pieskom (Choc Bay). Juhovýchodné pobrežie je charakteristické množstvom zátok, ktoré sú zväčša prístupné len loďou. Východná strana ostrova je horšie chránená pred poveternostnými vplyvmi, preto má drsnejšie podmienky na kúpanie.

POČASIE


Počasie na ostrove je tropické, vlhké a horúce, čiastočne ovplyvňované severovýchodnými vetrami. Obdobie medzi januárom a aprílom je pomerne suché a bez zrážok. Teploty vzduchu aj vody sú počas celého roka približne rovnaké, vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 76 - 83%. Aj počas obdobia hurikánov (jún - október), ktoré je pre Karibskú oblasť typické, netrvajú dažde dlho. Najlepším časom na návštevu je suchá sezóna (december - marec).

STRAVOVANIE


Kuchyňa na Svätej Lucii je zmesou britskej a francúzskej kuchyne, kreolská kuchyňa je bohatá na exotické ovocie a zeleninu, často sa jedia čerstvé ryby, jedlá sú zaujímavo korenené. Pije sa kokosové mlieko a miestne pivo Piton.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE


Na ostrove je veľa možností športového vyžitia - všetky vodné športy tu majú ideálne podmienky, keďže hornatý terén pobrežia sa zvažuje do vody, vytvára dobré podmienky na šnorchlovanie. Na západnej strane ostrova sú zaujímavé lokality na potápanie, dokonca i niekoľko vrakov. Na severe ostrova je 18-jamkové golfové ihrisko Golf & country club St. Lucia. Svätá Lucia je najmä potápačským rajom. Ostrov obmývajú vody Atlantického oceánu a Karibského mora, pričom všetky potápačské lokality sa nachádzajú na záveternej strane, práve v Karibskom mori. Viditeľnosť priemerne dosahuje 20 metrov, v závislosti na konkrétnych poveternostných podmienkach sa pohybuje v rozsahu 6 až 60 metrov. Teplota vody je príjemných 25 až 28 stupňov, a hĺbka ponoru 5 až 43 metrov uspokojí ako začiatočníkov, tak aj skúsených potápačov. Lákadlom podmorského sveta je hlavne rozmanitá topografia dna. Zahrňuje korálové ostrovčeky „uložené" na jemnom bielom piesku, skalnaté údolia a rôzne skalnaté útvary s tunelmi a úzkymi koridormi a podmorskými stenami. Pri brehu ostrova sa nachádzajú aj dva lodné vraky. Navyše vďaka tomu, že Svätá Lucia ešte nie je príliš turisticky vyťažená, ponúka jedno z najkrajších potápaní v Karibiku.

FAKULTATÍVNE VÝLETY


Plavba katamaranom okolo pobrežia = cca 100 USD Jeep safari krajinou okolo Soufriere = cca 145 USD Dobrodružstvo v dažďovom pralese = cca 100 USD Rybolov = cca 120 USD PRENÁJOM AUTA Na ostrove sa jazdí vľavo. Prenájom auta je možný. S ohľadom na kvalitu ciest je možno lepšie prenajať si štvorkolku alebo motorku.

VSTUPNÉ VÍZA


Občania Európskej únie (teda aj SR) nepotrebujú na návštevu Svätej Lucie vízum. Vyžaduje sa cestovný pas platný min. 6 mesiacov po návrate zo Sv. Lucie.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA SVÄTEJ LUCII

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 28 28 29 30 31 31 31 31 31 31 30 29
Teplota vody °C 27 27 27 27 28 28 28 28 29 29 28 28