CK Leonardo

Kuba

Kuba

Základné informácie

Hlavné mesto: Havana

Rozloha: 110.860 km2

Počet obyvateľov: 11.300.000

Úradný jazyk: španielsky

Náboženstvo: 49% bez vyznania, 39% rímsko-katolícke, 5% protestantské

Mena: kubánske peso (CUP)

Kuba

Aktuálne počasie

infolinka

Kuba

Keď Kolumbus prvý krát uvidel "najkrajší ostrov, aký kedy ľudské oko videlo", nikto netušil aké pestré a mnohokrát trpké udalosti zachvátia jeho domorodých obyvateľov počas nasledujúcich storočí. Víta vás najväčší ostrov v Antilách a láka vás objavovať jeho dávnu históriu, zmyselnú kultúru a pestré tradície. Na tomto hrdom ostrove cukru, rumu, tabaku a hudby ste vrúcne vítaní jeho pohostinnými obyvateľmi asi najpriateľskejšími ľuďmi, akých ste doteraz stretli. Najlepší čas na návštevu Kuby je od decembra do marca. Objavujte úžasné miesta, z ktorých niektoré boli miestami konania významných udalostí, ako aj rodiskami známych maliarov, spisovateľov a hudobníkov. Niektoré z ich diel sú oslavou a poctou tejto perly karibských vôd. Najznámejší sú napríklad José Marti, Marianao Rodríguez či Peréz Prado.

Kubánska kultúra vychádza z kombinácie pôvodného etnického obyvateľstva, španielskych a afrických tradícií, čo sa odráža v literatúre, hudbe, výtvarnom umení, filmoch a iných umeleckých a kultúrnych prejavoch. Avšak kolonizátori, najmä španielski conquistadori, výrazne zredukovali a vyhladili domorodú populáciu, preto si najväčšiu prevahu zachovali najmä Afrika a Španielsko. Aj domácu kuchyňu ovplyvniliafrické a španielske techniky s využitím lokálnych plodín. Za netradičným názvom sa väčšinou skrývajú tradičné jedlá ako Moros y Cristianos, čo je čierna fazuľa a ryža, či picadillo, teda hovädzinka s ryžou.

Na osobnosť Kubáncov mala najsilnejší vplyv nepochybne hudba. Africký otroci priniesli rozmanité rytmy a rituálne tance. Tie sa miešaním so španielskymi flamenco gitarami najvýraznejšie prejavili v známej rumbe. ëalšie tanečné rytmy ako bolero, mambo, cha-cha a salsa majú kubánske korene, ktoré sa rozvinuli naprieč Amerikou. Na Kube tancujú všetci. Starí, mladí, v baroch alebo pod šírim nebom. Horúcim rytmom salsy nik neunikne. Miestni obyvatelia vám ukážu ako sa hudbe a tancu oddávajú tí,čo ju majú v krvi.

Okrem úžasne temperamentnej kultúry je lákadlom pre dovolenkujúcich aj akýsi socialistický skanzen s "nesmrteľnou legendou" Fidelom Castrom. Do čela krajiny sa postavil v roku 1959 a až v roku 2008, po veľkých zdravotných ťažkostiach, prenechal svoju funkciu bratovi Raulovi, ktorý Kube vládne dodnes. Ak vystrčíte nos z hotelového rezortu, zažijete realitu kubánskeho života, ktorá v mnohom pripomína časy spred dvadsiatich rokov u nás. Okrem všadeprítomných symbolov kubánskej revolúcie či portrétov

Che Guevaru a Fidela Castra, je Kuba krajinou spisovateľa Ernesta Hemingwaya. Bola studnicou inšpirácií pre niekoľko jeho významných diel. Rád tu len tak posedával na priedomí alebo rozprával a popíjal v baroch s priateľmi. Tí mu na jeho počesť umiestnili v jednom z jeho obľúbených barov Floridita bustu. Aj dnes si tam môžete pripiť na zdravie a na Hemingwayovu pamiatku!

VARADERO

Na Kube nájdete ohromujúce nekonečné pláže z jemného bieleho piesku, omývané priezračnými vodami. Počas výletov môžete obdivovať aj krásu ostrovčekov. Varadero je najkrajšia pláž sveta, dlhá 20 km, oslňuje belobou a jemným pieskom. Výborne si oddýchnete pri pohľade na tyrkysovo modré more s pohárikom mojita v ruke. Verte že lepšie ako tu nebude chutiť nikde. Na Kube neexistujú nudistické pláže, pokiaľ si teda nechcete privodiť opletačky s políciou, kúpanie bez plaviek určite vynechajte.

PLÁŽE

Pláže sú verejné, hoteliéri zabezpečujú len lehátka, slnečníky a občerstvenie. Čistenie a údržba spadá pod miestne úrady. Samozrejme, že aj hoteliéri sa snažia udržiavať pláže čisté. Klimatické podmienky, príliv, odliv, vietor a podmorské prúdy môžu prinášať so sebou zvírenie piesku, naplaveniny, riasy a chaluhy.

POČASIE

Podnebie je subtropické, príjemné, ovplyvnené pasátovými vetrami. Letné obdobie dažďov trvá od mája do októbra, suchšie zimné obdobie nasleduje od novembra do apríla. V čase od mája do novembra môže oblasťou kde leží Kuba prechádzať hurikán. Priemerná vlhkosť vzduchu je po celý rok okolo 80%. Od decembra do marca sú noci chladnejšie.

STRAVOVANIE

V hoteloch sa podáva prevažne európska strava formou bohatých bufetových stolov.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Každý väčší plážový hotel má vlastné centrum vodných športov, niektoré aj s potápačskou bázou. Vo väčšine hotelov sú často k dispozícii tenisové kurty, stolný tenis, fitness, plážový volejbal. Neustále pofukujúce pasáty vytvárajú ideálne podmienky na plachtenie, jachting a windsurfing. Na Kube sú 2 známe golfové ihriská: Diplogolf Club v Havane a Varadero Golf Club v prekrásnej polohe medzi plážou a lagúnou.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

  • HAVANA - celodenný výlet do hlavného mesta
  • HAVANA + TABAKOVÁ TOVÁREŇ- celodenný výlet
  • HAVANA + PINAR DEL RIO - 2-dňový výlet
  • GUAME - krokodília farma a indiánska dedina
  • TOPES DE COLLANTES - 2-dňový výlet na juh Kuby
  • JEEP SAFARI
  • KATAMARAN CRUCERO DEL SOL - lodný výlet

PRENÁJOM AUTA

Požičanie auta na Kube sa dá zariadiť, výber áut je však výrazne obmedzený. Medzinárodné siete požičovní tu nie sú. Hlavné cestné ťahy sú pomerne kvalitné, neodporúča sa jazdiť v noci kvôli dobytku, čo sa prechádza po cestách, ako aj opitým kubánskym šoférom, čo si často sadajú za volant.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci na Kubu potrebujú vstupné víza, resp. turistickú kartu, ktorú zabezpečí CK Leonardo. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko, s minimálne 1 voľnou stranou.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA KUBE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 27 27 28 29 30 31 31 32 31 29 28 27
Teplota vody °C 25 24 25 26 27 27 28 28 28 28 27 26

 

UPOZORNENIE

Okrem vstupnej turistickej karty je po prílete nutné preukázať sa platným cestovným poistením na celú dobu pobytu (je v cene všetkých našich zájazdov).