CK Leonardo

Kostarika

Kostarika

Základné informácie

Hlavné mesto: San Jose

Rozloha: 51.100 km2

Počet obyvateľov: 4.700.000

Úradný jazyk: španielsky (oficiálny), anglický

Náboženstvo: 76% rímsko-katolícke, 14% evanjelické

Mena: kostarický colón (CRC)

Kostarika

Aktuálne počasie

infolinka

Kostarika

Kostarika, uhniezdená medzi Tichým a Atlantickým oceánom, neďaleko najužšieho miesta stredoamerickej šije, je často považovaná za oázu politickej stability uprostred inak nepokojného regiónu. Krajina, ktorá ako prvá na svete zrušila armádu je formovaná horským hrebeňom stredoamerických Kordilier, vystupujúcim až k najvyššiemu vrcholu Chirripó s nadmorskou výškou 3 819 m, obklopeného nížinnými pobrežnými pásmi. Aj keď Kostarika leží v jednej z geologicky najaktívnejších oblastí planéty, trpí menším počtom zemetrasení a sopečnými erupciami ako jej severní susedia. Najznámejšími, aj v súčasnosti aktívnymi vulkánmi sú Arenal, Poás a Irazú.

Demokratická a prosperujúca republika je tiež jednou z biologicky najrozmanitejších oblastí planéty, ekologickou pokladnicou, ktorej ohromujúce množstvo biotopov - siahajúcich od tropických dažďových lesov a pláží po vulkány a mangrovníkové mokrade - umožňuje existenciu fascinujúcej variety živočíchov, z ktorých mnohé sú chránené osvieteným národným systémom chránených oblastí, ktorý je často považovaný za modelový.

Kostarická fauna je reprezentovaná jaguárom, tapírom, ocelotom, pumou a mnohými ďalšími druhmi. Známe sú tiež tunajšie žaby a jašterice, kajmany či krokodíly. Kostarika je tiež domovom 850 druhov vtákov a žije tu štvrtina všetkých známych motýľov, čo je viac ako v celej Afrike.

Určite si nenechajte ujsť príležitosť ochutnať tunajšie vynikajúce banány, sladučké ananásy a prekrásne voňajúcu kávu.

Kostarika sa v prieskumoch britskej ekonomickej spoločnosti New Economic Foundation ohľadne kvality života pravidelne umiestňuje na popredných priečkach a opakovane získava titul „najzelenšia a najšťastnejšia krajina na svete". Zaujímavosťou politickej scény je Nobelova cena za mier z roku 1987, ktorú za svoje aktivity na poli diplomacie získal vtedy úradujúci prezident Kostariky Oscar Arias Sánchez..

PLÁŽE

Aj napriek svojej relatívne malej rozlohe má Kostarika 300 pláží, nachádzajúcich sa na oboch jej stranách - pacifickej i karibskej. Aj na pomerne blízkych plážach môže piesok nadobúdať rôzne farby od snehovo bielej po hnedú až čiernu. Niektoré pláže sú plné mušlí, iné posiate kameňmi, kým ďalšie sú pokryté sypkým jemným pieskom. Niektoré sú priam stvorené pre plávanie, kým iné zase na surfovanie.

POČASIE

Striedajú sa tu 3 klimatické zóny, tropické a subtropické podnebie. Na pobreží je podnebie tropické s teplotami 25 - 29 °C a s vysokou vlhkosťou vzduchu. Na vysočinách a v pohoriach s vyššou nadmorskou výškou je chladnejšie a veterno, okolo 18 - 22 °C. Na centrálnych plošinách, kde sa sústreďuje väčšina obyvateľstva Kostariky sa priemerná ročná teplota pohybuje okolo 22 °C. Suché obdobie trvá od decembra do apríla a obdobie dažďov od mája do novembra.

STRAVOVANIE

Kvalita jedla, či už je kúpené v stánku alebo v reštaurácii, je výborná. Medzi národné špeciality patria casado (ryža, fazuľa, dusené hovädzie, šalát a kapusta), olla de carne (hovädzia polievka), sopa negra (čierna fazuľa s vajcom) a picadillo (dusené mäso so zeleninou). Populárnym rýchlym občerstvením sú gallos (plnené tortilly), tortas (obsahujúce mäso a zeleninu), arreglados (miestny chlieb) a pan de yuca (stánková špecialita zo San José). V baroch i obchodoch je bohatý výber importovaných alkoholických nápojov a všadeprítomná káva láka svojou jedinečnou arómou. Obľúbené sú tiež ovocné šťavy alebon nápoje z cereálnej múky ako napr. jačmenný - cebada alebo kukuričný - pinolillo.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Turistika, rafting, plavba na kajaku, potápanie, šnorchlovanie, surfovanie, rybolov, pozorovanie vtáctva, horské bicykle, jazda na koňoch sú len niektoré z aktivít, ktoré táto krajina ponúka. Kostarika sa stále viacej presadzuje tiež ako golfová destinácia. Aj keď je tu zatiaľ k dispozícii len šesť 18-jamkových ihrísk, všetky spĺňajú medzinárodné štandardy kvality a v spojení s priaznivým počasím a priateľským personálom budujú Kostarike povesť obľúbenej golfovej destinácie.

VSTUPNÉ VÍZA

Pri turistických cestách do 30 dní postačuje pre občanov SR cestovný pas platný minimálne 3 mesiace odo dňa vstupu do krajiny. Ďalej sa požaduje preukázanie dostatočného finančného zabezpečenia na dobu pobytu a predloženie spiatočnej letenky.

KLIMATICKÉ PODMIENKY V KOSTARIKE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 27 27 29 29 30 29 28 28 29 28 28 27
Teplota vody °C 25 26 26 26 26 27 26 26 26 26 26 26