CK Leonardo

Kalifornia

Kalifornia

Základné informácie

Hlavné mesto: Sacramento / Kalifornia

Rozloha: 423.970 km2

Počet obyvateľov: 38.041.000

Úradný jazyk: anglický, španielsky

Náboženstvo: 54% protestantské, 26% rímsko-katolícke, 4% židovské, 2% islamské

Mena: americký dolár (USD)

Kalifornia

Aktuálne počasie

infolinka

Kalifornia

V minulosti zem spadajúca pod správu Mexika je dnes najľudnatejším a jedným z najbohatších štátov amerického zväzku. Je známa pre rozmanitú klímu, geografiu a etnické zloženie. Krajina kontrastov - malebné pobrežie s piesočnatými  aj kamenistými plážami, vysoké hory pohoria Sierra Nevada, úchvatné púšte na juhovýchode, sekvojové lesy, či trávnaté pláne, moderné veľkomestá aj štýlové mestečká. Atraktívne a veľkolepé národné parky - Yosemitský, s typickými žulovými útvarmi a vodopádmi, Sekvojový, s vysokánskymi sekvojami, z ktorých jedna je vôbec najvyšším stromom sveta, Údolie smrti - druhé najnižšie a najteplejšie miesto v západnej pologuli. Známe mestá - San Francisco, mesto vybudované na skupine kopcov s panoramatickým výhľadom na mesto, Los Angeles - centrum svetového luxusu a zábavného priemyslu, Anaheim - kde najväčším lákadlom je zábavný park Disneyland, San Diego - sídlo amerického námorníctva, mesto s prímorskou klímou a množstvom pláží. Štát, ktorý zaujme a má čo ponúknuť.

Los Angeles nie je len miestom trúfalých filmových hviezdičiek a budúcich rockových hviezd, je rastúcim multikultúrnym mestom, centrom kultúry, vedy aj vzdelania. Je treba spoznať jeho múzeá, architektúru, skúsiť jedlo a vypočuť hudbu. V starých kronikách sa o tomto meste píše ako a „ostrove v krajine", je zvláštne izolované uprostred hôr. Tvoria ho pláže a štyri mestské obvody - Downtown, Hollywood, Valleys a Westside. Pomenovanie mesta v preklade znamená „mesto anjelov" a vzniklo skrátením pôvodne dlhého názvu od španielskych misionárov. V L.A. sa nachádzajú slávne múzea, akými sú Los Angeles County Museum of Art, v ktorom sa nachádza obsiahla zbierka zo života Divokého západu, Múzeum súčasného umenia na Kalifornskom námestí, múzeum Wells Fargo, ktoré uchováva 130 ročnú Západnú históriu. Tance, klasickú hudbu, súčasnú, miestnu, rock, rap, blues a džez môžete počuť po celom meste. Podľa očakávania sa tu nachádzajú kiná, v ktorých sa premietajú všetky žánre - súčasné filmy, zahraničné i filmová klasika. Od večera do rána sa rôzne kluby, predstavenia kúzelníkov, bary, recitály v kaviarňach a čítanie poézie postarajú o rozptýlenie návštevníkov. Úspech miestnych hviezdičiek v miestnych kluboch je veľmi vrtkavý. Je lepšie zakúpiť si aktuálny zoznam večerných predstavení, pretože niektoré mohli už dávno zbankrotovať.

Štvrť Downtown je dynamické mestské jadro, kde nedávna výstavba nových budov a inštitúcií ekonomicky posilnila mesto, ktoré sa stalo hlavným obchodným centrom na tichomorskom pobreží. Medzi turistické atrakcie vo štvrti patrí zrenovovaný Angel's Flight (pôvodná lanová dráha postavená v r. 1901), a Museum of Neon Art (MONA), v ktorom je vystavená umelecká kolekcia na elektrických médiách a neónových nahrávkach. Jeden z najväčších svetových novinových vydavateľov - The Los Angeles Times tu ponúka návštevníkom exkurziu po mediálnej ríši.

Hollywood je centrom filmového priemyslu a zábavy západného sveta. Produkuje sa tu väčšina filmov z USA, nakrúcajú sa tu televízne šou a žije tu väčšina filmových hviezd (i budúcich). Známy nápis Hollywood, ktorý je uložený v skalách nad mestom, neustále pripomína návštevníkom prítomnosť filmového priemyslu. Spoločnosti NBC, Warner Bros a Universal Studios Hollywood uskutočňujú pre turistov exkurzie vo svojich štúdiách (Universal tour patrí po Disney parku medzi najnavštevovanejšie atrakcie). Návštevníci kín sa môžu pohybovať v čase, prechádzať sa v minulosti, v budúcnosti, cítiť teplo alebo sa ocitnúť tvárou v tvár dinosaurom z Jurského Parku. V Hollywood Bowl Museum si môžete pozrieť vývoj umenia v Los Angeles, Hollywood Entertainment Museum oslavuje filmový priemysel. Vynechať sa nedá Hollywoodský bulvár, ktorý sa inak nazýva aj chodníkom slávy. V Západnom Hollywoode sa koná viac Oscarových večierkov než v iných mestách a vyše 70 percent filmovej produkcie natočenej v Západnom Hollywoode je z ulice Sunset Strip. Západný Hollywood je známy najmä vďaka vzrušujúcemu spôsobu života. Pozdĺž Sunset Strip nájdete známe kluby, prechádzajú sa tu boháči a slávni ľudia.

West Side sa vyznačuje bohémskym životným štýlom. V tejto časti L.A. žijú prevažne popové a filmové hviezdy. Do Westside sú začlenené najlukratívnejšie a najprestížnejšie adresy, akými sú Beverly Hills, Century City, Westwood, Brentwood a Bel Air. Pri individuálnych výletoch po tejto časti mesta si môžete na rohoch ulíc pozrieť plány domov miestnych celebrít. Beverly Hills je najslávnejší obchodný obvod na svete.

Štvrť Valleys je známa ako „ Dievčenské údolie", s obrovskými nákupnými strediskami, každoročne sa tu koná niekoľko osláv a festivalov.

Plážová oblasť v Los Angeles je nádherným miestom, kde sa oplatí zastaviť. Opaľovať sa na slniečku v tichej zátoke v Malibu, bicyklovať alebo korčuľovať po cestičke pre cyklistov smerujúcej do Santa Monica, pozerať predstavenia pouličných umelcov na pláži Venice, námorníkov v Marina del Rey, zahrať si plážový volejbal v zálive Manhattan, surfovať alebo loviť ryby v Hermosa a Redondo. Na tomto 35km dlhom páse oceánskeho pobrežia môžete pozorovať životný štýl celebrít, pieskové pláže a malebné zákutia prírody.

SANTA MONICA

Prvé z rozprávkových plážových miest, ktoré leží na juhu Kalifornie, vábi návštevníkov svojím pobrežím, útesmi lemovanými palmami a malomestskou atmosférou. Od medzinárodného letiska je vzdialená iba 13 km a ponúka oddych pred ruchom veľkomesta. Už desaťročia odtiaľto vedie diaľnica do Hollywoodu pre mnohé hviezdy. Prekvitajúce umenie a miestna kuchyňa vytvárajú európske ovzdušie prímorskej krajiny. Santa Monica je mestom chodcov, pretože mnohé hotely, reštaurácie a obchody ležia tesne vedľa seba, vrátane pláží. Najznámejším miestom v Santa Monice je najstaršie mólo na západnom pobreží a prístavná hrádza.

PLÁŽE

Pláže sú dlhé, široké, pieskové a veľmi dobre vybavené - sprchy, občerstvenie. Lehátka a slnečníky sa dajú prenajať za poplatok.

POČASIE

Podnebie v oblasti Los Angeles je subtropické, slnečné a teplé s jemným oceánskym vánkom v lete. Táto oblasť sa vyznačuje nízkym počtom zrážok, má priemerne 325 slnečných dní v roku.

STRAVOVANIE

Hlavný prúd tejto oblasti tvorí mexická a talianska kuchyňa, vysoký je aj počet ázijských reštaurácií. Rôznorodosť možno pozorovať nielen v kuchyni, ale i v cenách. L.A. sa pýši najdrahšími reštauráciami na svete.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Na Kalifornských plážach nájdete širokú ponuku vodných športov, mimoriadnej obľube sa teší surfovanie. V Kalifornii každý športuje - behá, chodí, cvičí vo fitnes, korčuľuje, tu proste vládne kult tela. A k miestnemu životnému štýlu patrí samozrejme aj golf, ihrísk rôznej úrovne a kvality je tu nespočetne veľa.

PRENÁJOM AUTA

Na spoznanie všetkých krás a atrakcií Kalifornie je najideálnejší prenájom auta. Prenájom aj benzín je v USA cenovo výhodný, cestovanie veľmi jednoduché, niekoľkoprúdové cesty sú široké, dobre značené, v porovnaní s Floridou a Hawaiom je premávka väčšia. Cestná sieť je hustá, platia sa poplatky za používanie diaľnic. Bez auta je dovolenkový pobyt v Amerike neúplný.

VSTUPNÉ VÍZA

Do USA je možné cestovať v rámci bezvízového Visa Waiver Program, kedy je nutné mať biometrický pas a pred cestou vyplniť formulár ESTA (bližšie informácie v CK).

KLIMATICKÉ PODMIENKY V KALIFORNII

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 18 18 20 21 22 24 27 27 26 25 22 22
Teplota vody °C 15 15 16 16 17 18 19 21 20 18 17 16