CK Leonardo

Hawai

Hawai

Základné informácie

Hlavné mesto: Honolulu / Havaj

Rozloha: 28.337 km2

Počet obyvateľov: 1.300.000

Úradný jazyk: anglický

Náboženstvo: 54% protestantské, 26% rímsko-katolícke, 4% židovské, 2% islamské

Mena: americký dolár (USD)

Hawai

Aktuálne počasie

infolinka

Hawai

Niekde na ceste medzi Amerikou a Japonskom leží osamotené, legendami opradené súostrovie. Tvorí ho osem veľkých ostrovov Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui, Kahoolawe, Big Island a ďalších 124 malých ostrovčekov. Je to Havaj, miesto kde sa plnia aj tie najtajnejšie sny o dokonalej dovolenke. Miesto, ktoré má v ponuke množstvo zaručených lákadiel. Nechýba medzi nimi najkrajšia pláž na Zemi Waikiki, nádherné ženy, úžasný tanec hula či pieseň Aloha oe, ktorá znie z úst domorodých krásavíc a lahodnými tónmi láka prežiť na ostrovoch nezabudnuteľné chvíle. Nič z toho by ste však dnes nemohli vidieť, keby pred dvadsiatimi miliónmi rokov nezačalo v hlbinách Tichého oceánu „horieť". Z pukliny na morskom dne prenikla žeravá láva, z ktorej sa postupne vytvorilo osem sopečných ostrovov. Dodnes sú sopky stále živé a život dávajú aj berú. Zaujímavé je, že keď sa na súostroví objavil v 18. storočí kapitán James Cook, pomenoval ho Sandwichové ostrovy. Našťastie neuspel a súostrovie aj naďalej nesie svoj pôvodný romantický názov. Stará havajská legenda hovorí, že táto krajina patrí Pele, najobdivovanejšej z havajských bohýň, ktorá vládne ohňu, a tak v kráteroch sopiek ešte aj dnes duní, horí a vrie. Bohyňa žije v sopečnom pažeráku Diamond Head na ostrove Big Island, kde jej poverčiví domorodci prinášajú ako obeť pečené mäso a papáju. Na horizonte Hilo, hlavného mesta tohto ostrova, môžete vidieť dramatickú scenériu zloženú z vyhasnutých, ale aj stále činných vulkánov. Tu nájdete aj najväčšiu sopku sveta Kilauea a tiež Mauna Loa, ktorá je dokonca vyššia ako Mount Everest. Podľa miestnych sprievodcov stojí jeden deň života na jej vrchole za celý rok obyčajného života. Cítite sa voľne ako vtáci a hlavou sa dotýkate oblakov. Práve tu stojí ornitologická stanica, kde sa chovajú husi Nene, symbol Havajských ostrovov. Zaujímavosťou je, že svahy sopky tohto tropického ostrova sú od novembra do apríla pokryté snehom, na ktorom sa lyžuje. To čo sa ale deje na Havaji počas celého roka je surfovanie. Ostrovy sú kolískou surfovania a na havajských plážach nájdete tisíce amatérov a profesionálov čakajúcich na tú pravú vlnu. Tento šport na ostrovy priniesli Polynézania pred 200 rokmi a najviac ho na ostrovoch rozšíril najslávnejší surfista Duke Kahanamoku. Dnes je surfovanie národným športom a hovorí sa, že keď sú dobré vlny, do práce nepríde až polovica ľudí. Ak teda budete aj vy chcieť preniknúť do tajov havajského národného športu, nemôžete si vybrať ideálnejšie miesto ako je Havaj. Ale na Havaji si prídu na svoje všetci. Veď medzi obľúbené aktivity návštevníkov patrí horská turistika a ekoturistika, potápanie, šnorchlovanie, golf, alebo dokonca zájazdy orientujúce sa na pozorovanie veľrýb.

OAHU

Na ostrovy ročne prichádza okolo sedem miliónov návštevníkov, ale aj napriek tomu ostrovy nie sú vôbec preplnené. Tí čo túžia po luxuse väčšinou prichádzajú do prepychových rezortov ostrova Oahu, tí čo hľadajú niečo lacnejšie alebo dobrodružnejšie prichádzajú na Big Island alebo na málo navštevovaný ostrov Kaua'i. Centrom súostrovia je viac ázijské ako americké Honolulu, ktoré leží práve na Oahu. Mesto je príjemným mixom národností, zmesou jazykov, zvykov a kuchyne podávanej s tradičnou havajskou pohostinnosťou. Honolulu je na jednej strane raj labužníkov s lacnými ázijskými stánkami a na druhej, miesto pre fajnšmekrov s luxusnou pacifickou kuchyňou. Práve tu sa natáčal seriál Baywatch a mihli sa v ňom zábery asi všetkých dôležitých atrakcií., ktoré ostrov ponúka. Napríklad chrámu Kawaihao, kde sa konali korunovácie všetkých havajských kráľov, či medzi múzeami, a kultúrnymi centrami „skrytý" Palác Nebeského vtáka Iolani, mimochodom jediný kráľovský palác na území USA. A až vás „rachot" veľkomesta omrzí, určite si oddýchnete na plážach blízkeho Waikiki. Ale na ostrove Oahu by ste určite nemali vynechať návštevu plantáži Dole. Je to unikátne miesto, kde na pár hektároch rastú tie najchutnejšie a najzaujímavejšie ovocné poklady. Ananás, kakao, káva, papája, mango a samozrejme banány. Zaujímavé je, že napriek červenej, neveľmi úrodnej pôde produkujú havajské plantáže viac ako desaťtisíc ananásov denne. Z plantáži Dole je to len pár kilometrov na známu Turtle Beach, kde si môžete pozrieť ako vyzerá ochrana ohrozených zvierat v praxi. Desiatky aktivistov tu strážia vzácne korytnačky. Za návštevu určite stojí aj legendárny Pearl Harbor, kde je dnes niekoľko múzeí pripomínajúcich smutnú epizódu Druhej svetovej vojny. Jednou z obľúbených atrakcií je aj prehliadka ponorky USS Bowfin. Honolulu má aj svoj karneval, Týždeň Aloha. Vtedy sa za zvukov ukulele ulicami tiahnu orchideami ovenčené alegorické vozy, očarujúce Havajčanky tancujú hula a všetkých spája láska, ktorú na Havaji pocíti každý.

MAUI

Pre tých, ktorí preferujú zážitky v menšom prevedení je ako stvorený ďalší z havajských ostrovov Maui. Maui je miestom najmilo-vanejšieho boha Polynézanov Mauiho. Jeho hlavným mestom je Wailuku, kde aj dnes cítiť atmosféru pradávnych časov, kedy sem prišli prví Angličania. Nemenej zaujímavým je aj mesto Kahului, sídlo havajských cukrovarov. Ale ani jedno sa krásou nevyrovná údoliu Lao, kde sa v minulosti odohrávala krvavá bitka medzi vojskom obyvateľov Maui a Big Islandu. Túto fascinujúcu dolinu obopínajú vysoké kopce, ktorým dominuje 750 metrov vysoký skalnatý ihlan Lao, symbol celého Maui. K obľúbenosti ostrova určite prispieva Riviéra Kaanapali, dlhý pás zlatého piesku, ktorý je lemovaný hotelovými komplexmi a výborne udržiavanými golfovými ihriskami. Kaanapali je tak po Waikiki druhou najlepšou plážou na súostroví. Nielenže tu môžete leňošiť a dosýta sa nabažiť všetkých vodných aktivít, ale čaká tu na vás kompletný servis od masáži až po kurzy tanca hula.

HAVAJ (BIG ISLAND)

Ostrov Havaj (pre odlíšenie od rovnomenného pomenovania celého súostrovia nazývaný tiež Big IslandVeľký ostrov) je najväčší z ôsmich hlavných Havajských ostrovov a spomedzi nich je tiež najmladší. Je skoro dvakrát taký veľký ako všetky ostatné havajské ostrovy dohromady. Na rozlohe 10 432 km² tu žije vyše 185 000 obyvateľov. Administratívnym centrom ostrova je mesto Hilo. Ďalšími významnými mestami sú Kalaoa a Holuaoa. Väčšina návštevníkov, ktorí na Big Island zavítajú po prvýkrát, sleduje v nemom úžase neuveriteľnú rozmanitosť miestnej prírody. Od žeravej lávy stekajúcej po svahoch tunajších vulkánov po snehom pokryté vrcholky Mauna Kea, od zelených dažďových lesov až po jantárovo čierne piesky pláže Punaluu. Ostrov Havaj je so svojimi trinástimi klimatickými zónami neprekonateľným vyjadrením sily prírody. Medzi najväčšie atrakcie ostrova patrí Národný park Hawaii Volcanoes (Vulkanický národný park), založený v roku 1916. V parku sa nachádzajú dva mohutné vulkány Mauna Loa a Mauna Kea, ktorých nadmorská výška presahuje 4 100 m n. m. Kým Mauna Loa sa považuje za najväčšiu činnú sopku na svete, Mauna Kea je de facto najvyššou horou na Zemi. Základňa tohto neaktívneho štítového vulkánu sa totiž nachádza až 5000 m pod hladinou mora. S celkovou výškou vyše 9000 m tak Mauna Kea prevyšuje aj Mount Everest. Prístup na jej vrchol je bezproblémový, nakoľko naň vedie cesta. Samotný vrchol býva pokrytý ľadom a umožňuje sezónne lyžovanie. Nachádza sa tu aj jeden z najaktívnejších a najviac navštevovaných svetových vulkánov - sopka Kilauea. Sopka je relatívne mladá, veď až 90% jej povrchu tvoria horniny mladšie ako 1000 rokov. Napriek tomu predstavuje najdlhšie bez prestávky chrliaci vulkán na svete. Sopečná aktivita zanechala výrazný vplyv aj na miestny ekosystém. Žije tu mnoho jedinečných predstaviteľov flóry a fauny, okrem iných havajská hus či havajský jastrab, ktorým hrozí vyhynutie alebo kvietok lehua zasvätený tunajšiemu bohovi vulkánov Pelému. Lokalita Vulkanický národný park je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1987. Ďalšou zaujímavosťou na Big Islande sú tunajšie posvätné miesta, počnúc rodiskom panovníka Kamehamehu I., zjednotiteľa havajských ostrovov, až po prvý misionársky kostol v historickej osade Kailua. Veľkou chybou by bolo vynechať Waipio Valley s jeho prekrásnymi vodopádmi. Big Island je tiež ideálnym ostrovom pre milovníkov golfu a tenisu. Ak túžite po nerušenom relaxe, tunajšie nádherné, romantické biele a zlatavé pláže sú na to ako stvorené. Nezabudnuteľným zážitkom pre tých aktívnejších je aj podmorský život v ostrovných vodách, ktorý je bohatý na koraly. Ďalej od pobrežia je možné pozorovať veľryby a delfíny

PLÁŽE

Dlhé, široké a niektoré aj divoké, pokryté žltým pieskom - také sú pláže na Havaji. Lehátka a slnečníky sú pred väčšinou hotelov za poplatok.

POČASIE

Havajské počasie je fantastické. Príjemné, teplé so severovýchodnými vetrami, ktoré vanú počas celého roka. Pri pobreží sú najvyššie priemerné teploty okolo 26 - 29°C. Rozdiel medzi letom a zimou je minimálny. Najviac prší medzi decembrom a marcom. Najsuchšie a najviac slnka je na juhozápadnej, od vetrov odvrátenej strane ostrovov.

STRAVOVANIE

Drvivá väčšina hotelov neumožňuje vopred si spolu s ubytovaním objednať stravovanie v hoteli, ani raňajky. Tento systém však nie je v konečnom dôsledku nedostatkom, keďže každý hotel má veľa stravovacích možností. Nielen klasické reštaurácie, ale aj obchodíky s čerstvým pečivom, rýchle občerstvenie a najpopulárnejšie sú kaviarne ako napr. Starbucks coffee, ktoré sú dokonca súčasťou i niektorých luxusných hotelov. V okolí hotela určite nájdete jednu zo stoviek typických amerických reštaurácií / bistier rýchleho občerstvenia (Burger King, Denny's, Donkin'Donuts, Wendy's, atď.), dobrý steak house, taliansku pizzeriu, čínsku, či plážovú reštauráciu s morskými špecialitami.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Havaj je rajom pre surferov. Je populárny pre množstvo turistických chodníkov. Nájdete tu aj miesta na šnorchlovanie a potápanie. Ako všade v Amerike, aj tu sa nachádza množstvo golfových ihrísk.

PRENÁJOM AUTA

Na spoznanie všetkých je najideálnejší prenájom auta. Prenájom aj benzín je v USA cenovo výhodný. Cestovanie je veľmi jednoduché, cesty sú dobre značené, šoféri sa nikde neponáhľajú, nikto, alebo len veľmi výnimočne prekračuje povolenú rýchlosť. S autom ľahko objavíte a spoznáte Hawai.

VSTUPNÉ VÍZA

Do USA je možné cestovať v rámci bezvízového Visa Waiver Program, kedy je nutné mať biometrický pas a pred cestou vyplniť formulár ESTA (bližšie informácie v CK).

 

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA HAVAJI

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 28 27 28 29 29 31 31 31 32 32 30 28
Teplota vody °C 24 23 23 24 25 25 26 26 27 27 25 24