CK Leonardo

Galapágy

Galapágy

Základné informácie

Hlavné mesto: Puerto Ayora

Rozloha: 8.010 km2

Počet obyvateľov: 26.600

Úradný jazyk: španielsky

Náboženstvo: 95% rímsko-katolícke

Mena: americký dolár (USD)

Galapágy

Aktuálne počasie

infolinka

Galapágy

Asi 1 000 km na západ od ekvádorskej pevniny leží Noemova archa Pacifiku, sen mnohých cestovateľov, svetoznáme súostrovie Galapágy. Tieto vulkanické ostrovy uchovávajú jedinečný svet zvierat a rastlín. Vďaka svojej izolácii od pevniny, je 13 väčších a 19 menších ostrovov fascinujúcou dielňou biologickej evolúcie. Súostrovie bolo v roku 1978 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na jeseň roku 1835 tu istý čas pobudol aj slávny prírodovedec Charles Robert Darwin, ktorý neskôr formuloval svoju evolučnú teóriu.

Jedinečnosť miestnej fauny a flóry spočíva v tom, že Galapágy vzniknuté sopečnou činnosťou uprostred Pacifiku pred miliónmi rokov nikdy nemali spojenie s pevninou. Spočiatku pusté ostrovy tak boli postupne osídľované živočíšnymi a rastlinnými výsadkami z juhoamerickej pevniny. Najdôležitejšími dopravnými prostriedkami pre plody, semená a výtrusy rastlín boli vietor, vtáci a morské prúdy. V priebehu niekoľkých tisícročí sa z týchto pôvodne juhoamerických druhov rastlín vyvinulo okolo 600 nových, len na Galapágoch rastúcich, endemických rastlinných druhov. Väčšina živočíšnych druhov na Galapágy doletela (vtáci) alebo bola zavlečená vetrom či morskými prúdmi na kmeňoch stromov (plazy), čo mohlo trvať nanajvýš 2 týždne. Z približne 100 vtáčích druhov je 28 endemických, patrí sem predovšetkým 13 druhov piniek, ktoré mali pravdepodobne spoločného predka.

Neuveriteľný mix polárnych i tropických druhov, od tučniakov a tuleňov až po plameniaky a tropické ryby, vás privedie k úžasu. Nie nadarmo sa Galapágy v španielčine nazývajú Islas Galapagos - Korytnačie ostrovy. Obrovské suchozemské korytnačky slonie, ale i menšie morské korytnačky sú totiž jedným z najtypickejších obyvateľov ostrovov, ba dokonca jednotlivé ostrovy majú aj svoje vlastné poddruhy korytnačiek. Keďže korytnačkám sloním hrozí vyhynutie a niektoré poddruhy už aj vyhynuli, na Darwinovej výskumnej stanici sa vo veľkom počte umelo odchovávajú a následne sa vypúšťajú späť na svoje domovské ostrovy. Ďalšími typickými obyvateľmi súostrovia sú leguány, uškatce, raje, delfíny a veľryby.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA GALAPÁGOCH

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 25 27 27 26 25 22 21 20 20 21 22 23
Teplota vody °C 23 24 24 24 23 23 20 17 16 21 22 23