CK Leonardo

Florida

Florida

Základné informácie

Hlavné mesto: Tallahassee / Florida

Rozloha: 170.431 km2

Počet obyvateľov: 16.000.000

Úradný jazyk: anglický

Náboženstvo: 54% protestantské, 26% rímsko-katolícke, 4% židovské, 2% islamské

Mena: americký dolár (USD)

Florida

Aktuálne počasie

infolinka

Florida

Mekka, do ktorej pravidelne prúdia celebrity i smrteľníci z rôznych kútov sveta vychutnávať "americkú jazdu" a nádherné slnečné pláže, leží v najjužnejšom cípe Spojených štátov amerických. Florida je miestom, kde si na svoje prídu všetci. Tí, čo utekajú zo zovretia povinností a hľadajú relax, pohodu či zábavu. A tiež tí aktívnejší, túžiaci zažiť čo najviac z dostupných atrakcií "Slnečného štátu". NASA Kennedy Space Center's, najväčší zábavný park na svete Disney World, či zbierka diel Salvádora Dalího. Ani jedno zo spomenutých lákadiel nepotrebuje komentár. Chce to len zažiť ich na vlastnej koži. Veď magická atmosféra Floridy priťahovala pozornosť odjakživa. Podľahol jej aj Ernest Hamingway, ktorý tu počas svojho pestrého života rád trávil čas vychutnávaním si cigár a rumu na terase kúsok od svojho domu.

Pre Floridu je typické aj podnebie, ktoré dá o sebe vedieť, predovšetkým Európanom, hneď po príchode do krajiny. Pocítite zásah teplého vlhkého vzduchu, ktorý je výsledkom subtropického podnebia dominujúceho prevažnej väčšine územia. Len v najjužnejších častiach vládne tropické podnebie. Polostrov, na ktorom sa štát Florida rozprestiera, omývajú na jednej strane vody Mexického zálivu a z druhej, východnej strany Atlantického oceánu. Najznámejšie pláže akými sú Palm Beach, St. Augustine, zároveň najstaršie mesto Spojených štátov, Daytona Beach a Fort Lauderdale, ponúkajú náročným dovolenkárom nezabudnuteľný pobyt so všetkým, čo k nemu patrí. Vyhlásený turistický raj je však podľa niektorých len jeden.

Celé južné pobrežie je poprepájané známou Overseas Highway, diaľnicou dlhou 130 kilometrov, vybudovanou uprostred mora. Obklopuje ju množstvo malých ostrovčekov, ktoré pôsobia ako perly navlečené na niekoľko desiatok kilometrov dlhú niť. Konečná zastávka na tejto úchvatnej ceste naprieč juhom Floridy je Key west. Ostrov známy ako "Posledný ostrov" je výnimočný najmä svojou pestrou históriou spájanou s vyčíňaním pirátov, pašerákov a lovcami pokladov. Pozorovať slnko práve z týchto končín, kde ako žeravý uhlík skæzne do teplého oceánu, nie je obrázok vystrihnutý z romantického amerického filmu. Je to Florida vo svojej plnej kráse. Príjemný večerný vzduch sa naplní kokosovou vôňou, či latinskými rytmami a je len na vás, či navštívite niektorý z vychýrených miestnych klubov, alebo sa prej-dete po vyhriatej pláži a zav⁄šite deň pohárikom výborného vína.

Najkrajšie pláže sú koncentrované na západnom pobreží. Pobrežie Mexického zálivu ponúka turistické skvosty v strediskách Clearwater, St. Pete, Sarasota, Fort Myers, či Naples, ale i rezorty špecificky vyhľadávané rodinami s deťmi ako Fort Lauderdale.

MIAMI

Nádherné budovy a nádherní ľudia, top služby, pestrý nočný život to všetko robí z Miami beach najznámejšiu pláž celej Floridy. Surfisti a rybári si na svoje prídu na najobľúbenejšej pláži Haulover Beach, ako aj na Bal Harbour, Surfside a plážach na 64., 53. a 21. ulici. Rezort kvôli svojmu počasiu, ktoré je až na výnimky vždy dokonalé a nikdy nekončiacej zábave, získal povesť najteplejšieho a najslobodnejšieho mesta v USA. "Priaznivé podnebie" tak spôsobuje vysokú koncentráciu umelcov. Máte jedinečnú možnosť stretnúť hviezdy ako napríklad speváčku Gloriu Estefan, herca Seana Penna čí speváka Lenny Kravitza. Ak však chcete vidieť svoje hviezdy v praxi, stačí zájsť do divadla Lincoln Road Colony Theater, kde ich môžete sledovať pri nácviku.

ST. PETERSBURG A CLEARWATER

Pokojné pláže s rozlohou viac ako 45 kilometrov, jemným bielym pieskom, smaragdovo sfarbenou vodou a navyše podporované 361 slnečnými dňami v roku, predstavujú atraktívnu dovolenku pre ľudí hľadajúcich pokoj a relax, tentoraz vo forme aktívneho pohybu. Tí čo dávajú prednosť umeniu si môžu z pláže odskočiť na výstavu diel slávneho Salvadora Dalího alebo zájsť do múzea na retrospektívnu výstavu života bývalého amerického prezidenta J. F. Kennedyho. V blízkosti Clearwater ešte nájdu turisti morské akvárium Clearwater Marine Aquarium, kde sa tí, ktorí si netrúfnu na potápanie v pobrežných vodách, môžu oboznámiť so životom pod hladinou Mexického zálivu.

NAPLES

Na juhozápadnom slnečnom pobreží v meste Naples je atmosféra pokojnejšia. Oddychovať a piknikovať môžete v početných parkoch, kde pravidelne rozvoniavajú grilované špeciality. Pokojné je tu aj more, ktoré je doplnené o najlepšie pláže, luxusné rezorty s elegantnými štvrťami a obchodmi, ktoré sa už dávno stali terčom expertov na starožitností. Hojná je aj ponuka reštaurácii. Z Naples sa tiež organizujú

exkurzie na neďaleký Marco Island a do národného parku Everglades, ktorý je už od roku 1947 jeden z najväčších zoo safari v Spojených štátoch. Tento unikát s citlivým ekosystémom sa rozprestiera na ploche 610.684 hektárov v nadmorskej výške od nula do 2,4 metrov nad hladinou mora. Stretnúť sa tu dá pre Floridu typický živočích aligátor, ale aj floridský panter či množstvo pestrofarebného vtáctva.

PLÁŽE

Najkrajšie floridské pláže sú na pobreží Mexického zálivu, v strediskách Clearwater, St. Peterburg, Sarasota, Fort Myers, či Naples. Teplota vody tu dosahuje až 28°C (v lete), pláže sú široké, bielopiesočnaté a dlhé i niekoľko desiatok km. Atlantické pobrežie má v priemere o 2 - 3°C nižšiu teplotu vody a dominuje tu zlatistý piesok na nekonečných plážach s bohatým športovým vyžitím a plážovým životom. Lehátka a slnečníky sú pred väčšinou hotelov za poplatok (od 20,-USD za slnečník a 2 lehátka na deň).

POČASIE

V Miami a na južnej Floride je hlavnou sezónou obdobie od decembra do februára. Klíma je teplá a suchá. Od júna do októbra rastú teploty a viac prší. Florida má vysoký výskyt hurikánov. Počas ich sezóny (júl -november) sa odporúča kontrolovať predpovede Národného centra hurikánov.

STRAVOVANIE

Drvivá väčšina floridských hotelov neumožňuje vopred si spolu s ubytovaním objednať stravovanie v hoteli, ani raňajky. Tento systém však nie je v konečnom dôsledku nedostatkom, keďže každý hotel má veľa stravovacích možností. Nielen klasické reštaurácie, ale aj obchodíky s čerstvým pečivom, rýchle občerstvenie a najpopulárnejšie sú kaviarne ako napr. Starbucks coffee, ktoré sú dokonca súčasťou i niektorých luxusných hotelov. No a pokiaľ sa vyberiete iba pár desiatok metrov smerom od hotela, určite nájdete jednu zo stoviek typických amerických reštaurácií / bistier rýchleho občerstvenia (Burger King, Denny's, Donkin'Donuts, Wendy's, atď.), dobrý steak house, taliansku pizzeriu, čínsku, či plážovú reštauráciu s morskými špecialitami. Reštaurácie všetkého druhu s kuchyňou z celého sveta nájdete doslova na každom rohu. Najesť sa dá veľmi výhodne, aj veľmi luxusne.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Na Floride nájdete všetky športy, je to proste raj. Na šnorchlovanie a potápanie je ideálne okolie koralových ostrovčekov Keys. Golf - tí čo mu podľahli vedia o Floride svoje. Ideálne počasie a členitý povrch prispeli k budovaniu skutočného golfového raja. Ihrísk je tu naozaj dostatok. Oslovujú kvalitou dizajnu ako  aj povrchom terénu.

PRENÁJOM AUTA

Na spoznanie všetkých krás a atrakcií Floridy je najideálnejší prenájom auta. Prenájom aj benzín je v USA cenovo výhodný.  Cestovanie po Floride je veľmi jednoduché, niekoľkoprúdové cesty sú široké, dobre značené, šoféri sa nikde neponáhľajú, nikto, alebo len veľmi výnimočne prekračuje povolenú rýchlosť. Cestná sieť je hustá, poplatky za diaľnice veľmi rozumné, všade množstvo čerpacích staníc. Bez auta je dovolenkový pobyt na Floride neúplný.

VSTUPNÉ VÍZA

Do USA je možné cestovať v rámci bezvízového Visa Waiver Program, kedy je nutné mať biometrický pas a pred cestou vyplniť formulár ESTA (bližšie informácie v CK).

 

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA FLORIDE

 

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu °C 28 27 28 29 29 31 31 31 32 32 30 28
Teplota vody °C 24 23 23 24 25 25 26 26 27 27 25 24