CK Leonardo

Barbados

Barbados

Základné informácie

Hlavné mesto: Bridgetown

Rozloha: 430 km2

Počet obyvateľov: 289.000

Úradný jazyk: anglický

Náboženstvo: 63% protestantské, 4% rímsko-katolícke

Mena: barbadoský dolár (BBD)

Barbados

Aktuálne počasie

infolinka

Barbados

Barbados, ležiaci v súostroví Malé Antily, je najvýchodnejším ostrovom Karibiku a patrí k miestam, na návštevu ktorých sa nezabúda. Nádherné pláže, jaskyne, podzemné jazerá, hlavné mesto Bridgetown s jedinečnou zmesou modernej a koloniálnej architektúry a vynikajúci rum, to sú len niektoré z lákadiel tohto tropického raja. Až na rozľahlé hlavné mesto a letoviská po jeho stranách je krajina Barbadosu pozoruhodne vidiecka. Trstinové polia a ostrovčeky hájov siahajú až k záveternému pobrežiu, zatiaľ čo vrchol Mount Hillaby (340 m) a 300 m vysoký hrebeň Hackletonovho útesu dramaticky vystupujú nad náveterným atlantickým pobrežím. Korálové útesy lemujúce hranice ostrova sú dokonalým miestom na šnorchlovanie a potápanie. Morské korytnačky si už natoľko zvykli na ľudskú prítomnosť, že zaplávať si s nimi pozdĺž útesov rozhodne nemusí byť len vaším snom. Ostrov je rozdelený do 11 farností pomenovaných po rôznych svätých.

Milovníci flóry a fauny si na ostrove určite prídu na svoje. Nenechajte si ujsť pohľad na statný „fúzatý" figovník (banyan), z ktorého siahajú závesy „fúzov" - vzdušných koreňov až na zem. Údajne práve tomuto „fúzačovi" vďačí Barbados za svoj názov. Obrovské množstvo pestrofarebných kvetín vrátane orchideí, prekrásne záhrady či „kvetinový les" naplnia šťastím srdce každého milovníka prírody. Korytnačky, netopiere a jašterice sú typickým predstaviteľom tunajšej fauny. Najvzácnejším zvieraťom je však Zelená opica, pôvodne pochádzajúca zo Západnej Afriky, ktorá sa na ostrov dostala asi pred 350 rokmi. Jej srsť pri určitom osvetlení vyzerá ako zelená. Pri troche šťastia uvidíte aj lietajúcu rybu, ktorá sa stala akýmsi symbolom Barbadosu a nájdete ju aj na oficiálnom logu Barbadoskej agentúry pre cestovný ruch.

Pre tých, čo na dovolenke radi športujú, sú na ostrove pripravené vodné radovánky (kajak, parasailing, surfing, windsurfing, potápanie), obľúbený je kriket, pólo, konské dostihy a samozrejme golf. Po aktívnom športovom vyžití určite príde vhod posedenie v ulici Baxteręs Road pri poháriku povestného Mount Gay rumu. Možno sa na vás usmeje šťastie a okolo prejde Rihanna, tunajšia rodáčka, ktorá ostrov sporadicky navštevuje.

Barbados sa pýši tretím najstarším parlamentom v Commonwealthe, pochádzajúcim ešte z roku 1639. Založili ho britskí kolonisti, ktorí na ostrove pristáli v roku 1627. Barbados ostal britskou kolóniou až do roku 1966, kedy získal plnú samostatnosť.

Zaujímavosťou je, že krajina bola jedinou destináciou v Karibiku, kam pravidelne lietaval Concord. Jedno z týchto „penzionovaných" lietadiel je v súčasnosti vystavené na tunajšom medzinárodnom letisku.

PLÁŽE

Podľa toho, s akým úmyslom na Barbados prichádzate, určite si nájdete tú svoju pláž. Ich ponuka je naozaj široká. Bežnými dovolenkármi sú najvyhľadávanejšie pláže na pokojnejšej, západnej strane, kde sa palmy ohýbajú ponad azúrové vody Karibského mora a umožňujú nerušený relax. Plávanie, šnorchlovanie, výlety na motorových člnoch alebo katamaránoch, dopĺňajú bohatú kulisu tunajších aktivít. Na východnom pobreží sú pláže široké, no veterné, ideálne pre surfistov. Crane Beach, situovaná na juhovýchode ostrova, býva zaraďovaná medzi najkrajšie pláže sveta.

POČASIE

Výhodou Barbadosu je priaznivá klíma, kedy intenzívne slnečné lúče zmierňuje a tak trochu spríjemňuje čerstvá bríza. Najviac zrážok padne v júni, od októbra počas celej zimy je už prevažne jasno a teplo.

STRAVOVANIE

Množstvo tunajších reštaurácií ponúka tradičnú kuchyňu, ktorá je zmesou karibskej a britskej kuchyne s nádychom Afriky. Iné zase ponúkajú rybacie špeciality, napríklad „Flying Fish", rybu, ktorá si svoje meno vyslúžila vďaka dlhým skokom ponad hladinou, pri ktorých rozťahuje plutvy ako krídla. Na svoje si však určite prídu aj vyznávači kontinentálnej kuchyne.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Potápanie, windsurfing, kitesurfing - pre to všetko má Barbados ideálne podmienky. Populárne je tiež konské pólo a dostihové športy. Barbados ponúka jedny z najlepších golfových ihrísk v Karibiku. Slávny hráč golfu, Tiger Woods, si dokonca vybral jedno z nich, Sandy Lane Golf Course, ako miesto konania svojej svadby v roku 2004.

VSTUPNÉ VÍZA

Medzi Slovenskom a Barbadosom platí obojstranný bezvízový styk. Slovenskí občania môžu na Barbados cestovať bez víz na maximálne obdobie 3 mesiacov.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA BARBADOSE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 29 29 30 30 31 31 30 31 31 30 30 29
Teplota vody °C 27 26 26 27 29 29 28 29 29 29 27 28