CK Leonardo

Seychely

Seychely

Základné informácie

Hlavné mesto: Victoria

Rozloha: 455 km2

Počet obyvateľov: 90.900

Úradný jazyk: kreolský, anglický, francúzsky

Náboženstvo: 82% rímsko-katolícke, 8% protestantské

Mena: seychelská rupia (SCR)

Seychely

Aktuálne počasie

infolinka

Seychely

Ďaleko od civilizácie ležia ostrovy, ukrývajúce drahocenné poklady. Romantické pláže, krištáľovo čistý oceán či malebné zátoky s bielym pieskom, ktorý kontrastuje s farbami všetkých odtieňov pralesa a dúhovým podmorským svetom pestrofarebných rýb a koralov. Presne takto vyzerajú Seychely, ostrovy vzdialené ďaleko od všetkého. Od Madagaskaru je to približne tisíc kilometrov smerom na sever, východne, asi osemsto kilometrov leží Keňa a ak by ste sa plavili smerom na juhozápad, po tisícdvesto kilometroch by ste narazili na pobrežie Indie. Oblasť sa teší pomerne stálemu tropickému podnebiu s priemernými dennými teplotami medzi 24 a 30 stupňov. To sú tiež dôvody, prečo Seychely patria ku skutočne exkluzívnym exotickým turistickým destináciám, často prirovnávaným k raju. Dôvodov je okrem počasia viacej. Veď nikde na svete nenájdete tak krásnu prírodu ako na týchto tropických ostrovoch. Miešajú sa tu krásne pláže s bielym pieskom a azúrovou vodou, spolu s pevninskou prírodou plnou voňavých kríkov, nádherných skál a kokosových orechov. K flóre patrí aj fauna. Na ostrove Aldabra žije 150 tisíc gigantických korytnačiek, čo je päť krát viac ako na Galapágoch.Štyri zo siedmich druhov korytnačiek je možné nájsť iba na Seychelách, takisto chameleón tigrovaný žije iba na týchto exotických ostrovoch. No najtypickejšia pre Seychely je predovšetkým sloboda. Na svojej dovolenke si môžete užiť čokoľvek, čo si len predstavíte. Všadeprítomné ticho je ideálnym základom pre dovolenku plnú relaxu. Môžete však využiť aj miestne golfové ihriská, tenisové kurty alebo spoznávať podmorské krásy súostrovia. Potápanie je tu samozrejme najobľúbenejšou aktivitou. Najlepšie však bude všetky tieto činnosti vhodne kombinovať. Samozrejmosťou sú potom rôzne výlety po ostrove, a dokonca aj medzi jednotlivými ostrovmi.

Seychely tvorí 115 neveľkých, roztrúsených ostrovov a ostrovčekov v Indickom oceáne, pričom najväčšie z nich sú Mahé, Praslin, La Digue a Silhouette.

MAHÉ

Ostrov Mahé je najväčším ostrovom dlhým asi tridsať kilometrov, širokým osem a nájdete na ňom hlavné mesto Seychel Victoria, ktoré má približne tridsať tisíc obyvateľov. V meste nechýba nič. Sú tam obchody, typický rybí trh, kde môžete nakúpiť aj rôzne suveníry. V ponuke ostrova sú aj prekrásne pláže. Najznámejšia, Beau Vallon, leží asi dva kilometre od hlavného mesta. A práve v jej okolí je sústredených najviac hotelov a reštaurácii. Juh ostrova je pokojnejší, s krajšími plážami aj prírodou. Na pobreží môžete objaviť pozostatky exotickej koloniálnej minulosti, najmä nádherné staré domy. Staromódna metropola Viktória, v ktorej žije asi tretina obyvateľov ostrova, je šarmantnou zmesou kreolského životného štýlu v kombinácii s francúzskym. Pôvodní obyvatelia ostrovov sa totižto po oslobodení spod anglickej nadvlády a po vyhlásení nezávislosti v roku 1976 vrátili k mnohým francúzskym zvykom a tradíciám. Po ostrove jazdia taxíky, ale tiež si môžete prenajať auto a ostrov spoznávať sami. Na Mahé je nad hlavným mestom aj najvyššia hora Seychel Morne Seychellois s výškou 905 metrov. Z hlavného mesta to máte iba na skok do morského národného parku s ostrovmi St. Anne, Cerf, Round, Moyene, kde sa dá bezpečne spoznávať nádherný podmorský svet alebo len tak šnorchlovať.

PRASLIN

Druhým najväčším ostrovom Seychel je Praslin. Leží šesťdesiat kilometrov severovýchodne od Mahé a cesta lietadlom vám nezaberie viac ako pätnásť minút. Ak sa tam vyberiete rýchloloďou, cestovať budete približne šesťdesiat minút. Praslin patrí k vyhľadávaným miestam turistov, ktorí ho využívajú ako východzí bod pri svojich výletoch k okolitým malým ostrovčekom. Pozdæž pobrežia sa striedajú malebné zálivy s krásnymi dlhými plážami, na prvý pohľad ukryté pred očami turistov, ako napríklad Anse Lazio. Vynechať by ste však určite nemali výlet ku granitovému ostrovčeku Aride s podmorskou rezerváciou a výlet do národného parku Curieuse Marine.

LA DIGUE

Z ostrova Praslin sa môžete vydať na malý a stále nedotknutý, pokojný ostrov La Digue. Pre ostrov sú charakteristické biele pláže, a hlavne jedna z najkrajších a najfotografovanejších pláži sveta s gigantickými granitovými formáciami - Anse Source d'Argent. Na juhovýchode je to zasa pláž Grand Anse, Petit Anse a Anse Cocos. Vyhľadávaným miestom je aj rezervácia La Veuve Special Réserve, Strieborný prameň či lodenica, kde sa z miestneho takamaka dreva vyrábajú úzke rybárske loďky bez akýchkoľvek plánov.

PLÁŽE

Prekrásne pláže s jemným svetlohnedým až bielym pieskom patria k najkrajším na svete. Slnečníky na mnohých plážach pred hotelom nenájdete. Účinnejšie a hlavne krajšie ich nahrádzajú palmy. Vplyvom pasátov prichádza k silným morským prúdom, čo môže mať za následok aj priebežný zákaz kúpania na niektorých plážach. Klimatické podmienky v blízkosti rovníka, príliv, odliv, vietor a podmorské prúdy prinášajú v niektorých ročných obdobiach zvírenie piesku, naplaveniny, riasy a chaluhy. Keďže koralové útesy patria neodmysliteľne k Seychelom, môžu byť niektoré pláže pri odlive posiate úlomkami koralov. Preto vám pre bezproblémový prístup do mora odporúčame gumenú obuv.

POČASIE

Ročné obdobia na Seychelách určujú pasáty. V čase od októbra do apríla prinášajú prúdy teplého a vlhkého vzduchu od severozápadu, od mája do septembra chladnejšie a suchšie počasie od juhovýchodu. V prechodných obdobiach panuje bezvetrie. Dážď sa vyskytuje počas celého roka a prichádza v náhlych a krátkych prívaloch. Teploty sa celý rok pohybujú medzi 28 - 30°C.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Spravidla každý väčší hotel má svoje centrum vodných športov, niektoré aj s potápačskou bázou. V hoteloch sú často k dispozícii tenisové kurty, fitnes, plážový volejbal. Golfové ihrisko (9 jamiek) je na Mahé, jediné 18-jamkové golfové ihrisko Seychel je na ostrove Praslin v areáli hotela Lemuria (Lemuria Resort Golf Course).

FAKULTATÍVNE VÝLETY

Každý jeden z ostrovov Seychel má svoje osobité čaro a ponúka jedinečné atrakcie. Obľúbené sú najmä okruhy ostrovom, výlety člnom s preskleným dnom, výlety k vzdialenejším ostrovom (katamaranom, letecky), ceny v EUR:

  • MAHE HIGHLIGHTS - celodenný autobusový výlet po najznámejších a najkrajších atrakciách ostrova vrátane hlavného mesta Victoria, krásnych pláží i kreolského obeda
  • PRASLIN a LA DIGUE - celodenný lodný výlet na 2 nádherné ostrovy s najúžasnejšími plážami na svete, gigantickými korytnačkami i filmovou prírodnou scenériou

PRENÁJOM AUTA

Ďalšou možnosťou je objavovanie ostrova na vlastnú päsť - prenájom auta. Cena na deň je cca 50-60,-EUR, premávka je malá a pomalá. Pozor, na Seycheloch sa jazdí vľavo.

STRAVOVANIE

Väčšina hotelov v našom katalógu zahŕňa ubytovanie s raňajkami (formou bufetových stolov) s možnosťou doplatku na polpenziu. Môžete sa tešiť na výbornú medzinárodnú i miestnu kreolskú kuchyňu, na ktorej sú badateľné francúzske, africké, indické a čínske vplyvy. Vzhľadom na to, že všetko je potrebné na Seychely dovážať, sú ceny jedál a nápojov dosť vysoké.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci na Seychely na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA SEYCHELSKÝCH OSTROVOCH

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 28 29 29 30 29 28 27 27 28 28 29 28
Teplota vody °C 27 28 28 28 27 26 25 25 26 26 27 27