CK Leonardo

Maurícius

Maurícius

Základné informácie

Hlavné mesto: Port Louis

Rozloha: 2.040 km2

Počet obyvateľov: 1.300.000

Úradný jazyk: anglický, francúzsky

Náboženstvo: 52% hinduistické, 30% rímsko-katolícke, 13% moslimské

Mena: maurícijská rupia (MUR)

Maurícius

Aktuálne počasie

infolinka

Maurícius

Mark Twain pravdepodobne nepreháňal, keď vyhlásil, že Boh musel raj stvoriť podľa Maurícia. Veď tento neveľký ostrov uprostred Indického oceánu raj naozaj pripomína. Hlavne ten dovolenkový. Veď kde inde na svete nájdete hotely, v ktorých sa držia zásady rovnaký počet personálu ako hotelových hostí? Pre každého návštevníka ostrova je pripravený ten najvyšší luxus a individuálna starostlivosť. A keďže okrem prvotriednych služieb Maurícius dostal do vienka ideálnu geografickú polohu, leží na juhozápade najteplejšieho oceánu sveta, more je tam modré rovnako ako obloha nad ním a charakteristickým znakmi ostrova sú aj zvyšky nedotknutej prírody, právom si toto miesto zaslúži prirovnanie k raju na zemi.

Ostrov patrí v podstate medzi tie menšie. Od severu na juh meria približne šesťdesiatpäť kilometrov a od východu na západ ešte o dvadsať menej. Ale tristotridsať kilometrov pobrežia tvoreného prevažne bielym pieskom a plytkými lagúnami vám na dokonalý relax určite postačí. Na pobreží nájdete väčšinu rezidencií a hotelov, zvyšok tvoria pláže.

Maurícius je tiež ostrovom kontrastov. A túto skutočnosť začnete vnímať ihneď po prílete. Prekvapí vás neuveriteľná zmes jazykov a národností, ktorá však pridáva tomuto miestu na atraktivite. Ukážkový multikulturalizmus je výsledkom pestrej histórie ostrova. Maurícius objavili portugalskí moreplavci krátko po roku 1500. V šestnástom storočí sa tu prisťahovali Holanďania. Ostrov vyhlásili za holandskú kolóniu. Práve oni zoznámili svet s cukrovou trstinou, tabakom a indigom. Nanešťastie tiež zničili obrovskú časť ebe-nových lesov a úplne vyhubili vtáka Dodo, ktorý bol pre ostrov Maurícius unikátny a dnes je známy už len ako typický suvenír. Neskôr ostrov obsadili Francúzi, po ktorých ostal na ostrove jazyk, výborná gastronómia a výnimočné hotelové služby. Potom sa Maurícius dostal do rúk Angličanov, ktorí zmenili systém dopravy. Dodnes sa na ostrove jazdí vľavo. Zeleným a hornatým vnútrozemím vedie relatívne hustá sieť ciest, ktorým dominuje štvorpruhová magistrála, spájajúca letisko s hlavným mestom Port Louis a severom ostrova. A keď v roku 1833 vyšiel zákaz otroctva, na Maurícius sa začala privážať lacná pracovná sila z Indie, čím bol vlastne ukončený príchod nových kultúr. Dnes žije obyvateľstvo tvorené zmesou národností ázijského, afrického a európskeho pôvodu vo vzájomnej zhode a spoločne slávia všetky hinduistické, kresťanské, moslimské i budhistické sviatky. Úradným jazykom je angličtina, domáci však väčšinou hovoria francúzskym dialektom, kreolsky. Výhodou kozmopolitného charakteru ostrova je i bohatá a rôznorodá ponuka výbornej miestnej kuchyne. Od francúzskych, čínskych, indických až po domáce kreolské špeciality.

Okrem spoznávania miestnej kultúry na vás na Mauríciu čaká aj prekrásna príroda. S výletmi tu vôbec nie je problém. Medzi najobľúbenejšie patrí celodenný na ostrov Ile aux cerfs s panenskými bielymi plážami a tyrkysovou lagúnou či návšteva botanickej záhrady Pamplemousses, ktorá patrí k najväčším na svete a ukrýva množstvo exotickej fauny vrátane storočných korytnačiek. Ak chcete spoznávať krásy ostrova „neorganizovane", oplatí sa prenajať auto a na ceste naprieč ostrovom si vychutnávať bizarné skaly v neuveriteľných tvaroch , vyhasnutý kráter sopky alebo obrovské polia s cukrovou trstinou, kde domorodé ženy v typickom maurícijskom oblečení pracujú aj dnes. V hlavnom meste Port Louis si určite nenechajte ujsť poštové múzeum so snom každého filatelistu, Modrým Mauríciom alebo typický trh s korením. Cez plantáže s cukrovou trstinou, kde nezabudnite ochutnať tradičný biely rum, sa dá dostať k vodopádom Rochester Falls. Voda sa tam valí cez kamenné formácie, ktoré kedysi vytvorila vychladnutá láva. Kto má rád zrýchlený pulz, príde si na svoje v La-Vanille-Krokodilparku. Je to krokodília farma, kde až z Madagaskaru doviezli krokodíly nílske. Ochutnať pravý maurícijský čaj s vanilkovou chuťou možno na najväčšej čajovej plantáži ostrova Bois Chéri a dopriať si vynikajúci kreolský obed zasa v koloniálnom domčeku v St. Aubine. V Grand Baie zase nájdete prístav pre jachty a ideálne podmienky na surfovanie, vodné lyžovanie a hlavne, potápanie, veď podmorské útesy ostrova ponúkajú fascinujúce scenérie farieb a tvarov. Všetky väčšie hotely na ostrove majú vlastné dive centrá, ponúkajúce širokú škálu výborných služieb vrátane zapožičania potrebnej výbavy a ponuky inštruktorov na podmorské potápanie. Ak ste milovníci golfu, tento ostrov je pre vás doslova raj. Neopakovateľná prírodná scenéria, jazierka či odpaly cez morské zátoky uspokoja aj tých najnáročnejších. Maurícius disponuje šiestimi 18-jamkovými ihriskami a tromi 9-jamkovými. K najvyhľadávanejším patrí Paradis & Dinarobin Golf Resort Mauricius, nachádzajúci sa medzi majestátnou horou Le Morne, ktorá perfektne kryje pred vetrom, a oceánom na juhozápade ostrova.

PLÁŽE

Severné pobrežie má nádherné pláže s bielym pieskom a najlepší nočný život na ostrove (Grand Baie), vynikajúce reštaurácie a obchody. Lagúna je chránená pred vetrami a poskytuje skvelé podmienky na vodné športy, predovšetkým šnorchlovanie a potápanie. Východné pobrežie je pokojnejšie, nájdete tu dlhé opustené verejné pláže, ale aj súkromné pri luxusných hoteloch. Táto časť je považovaná za najluxusnejšiu na ostrove, oproti ostatným je viac veternejšia. Západné pobrežie má výborné podmienky na potápanie, surfovanie, rybolov a pozorovanie delfínov. Na štvorkilometrovej pláži polostrova Le Morne sú najlepšie hotely v krajine. Južné pobrežie patrí medzi turizmom najmenej dotknutú časť, v porovnaní s ostatnými má aj najmenej pláží.

POČASIE

Počasie je tropické, ovplyvňované juhovýchodnými vetrami. Teplé a suché zimy (máj - október), horúce a vlhké letá (december - apríl), v letnom období sa môžu vyskytovať v tejto oblasti cyklóny.

STRAVOVANIE

Väčšina pobytov v nami vybraných hoteloch zah⁄ňa v cene polpenziu - raňajky a večere formou bufetových stolov. Avšak miestnou špecialitou je striedanie spôsobu servírovania večerí formou bufetu, niekoľkochodové servírované menu a tématické bufetové stoly z vybraných kuchýň sveta. Hoteloví šéfkuchári pochádzajú väčšinou z Európy a sú skutoční profesionáli, o čom svedčí vysoká úroveň kvality podávaných jedál ako aj atraktívne servírovanie.

ŠPORTY, GOLF, POTÁPANIE

Takmer každý hotelový rezort má centrum vodných športov s požičovňou vodných bicyklov, kanoe, windsurfingu, vodných skútrov a väčšinou aj potápačske centrum. V hoteloch sú častok dispozícii tenisové kurty, stolný tenis, fitness, plážový volejbal, minigolf. Na ostrove je i niekoľko kvalitných golfových ihrísk. Zaujímavosťou je, že väčšina týchto športových aktivít je zdarma.

PRENÁJOM AUTA

Prenájom auta na Mauríciu je možný, ale jazdí sa vľavo. Skôr môžme odporúčať prenajať si auto so šoférom, ktorý je zároveň aj sprievodca a ukáže vám celý ostrov v plnej kráse.

FAKULTATÍVNE VÝLETY

  • ILE AUX CERFS - celodenný lodný výlet s obedom na známy ostrov s panenskými bielymi plážami, gýčovite tyrkysovou lagúnou i možnosťami rozličných vodných športov = cca 35,-EUR
  • SPICE ROAD - celodenný autobusový výlet do záhrad Pampplemouss s množstvom exotickej i endemickej fauny. ëalej navštívite hlavné mesto Port Louis (poštové múzeum s Modrým Mauríciom, typický miestny trh so zmesami korenia a tropického ovocia i moderné nákupné centrum Waterfront) = cca 25,-EUR
  • MOSAIC - celodenný autobusový výlet po juhozápade ostrova s návštevou manufaktúry na lodné modely, vulkanického jazera Grand Bassin, NP s endemickou faunou a flórou, Black River Gorges s vodopádom = 40,-EUR
  • TRADITION AND HERITAGE - celodenný autobusový výlet. Najväčšia čajová plantáž ostrova Bois Chéri + ochutnávka, na tradičný kreolský obed sa zastavíte v St. Aubin v koloniálnom dome s vanilkovou plantážou a antúriovým poľom. ëalej pokračujete do La Vanille - okrem krokodílej farmy tu nájdete diviaky, obrovské korytnačky a malé obojživelníky = cca 40,-EUR

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci na Maurícius na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko.

KLIMATICKÉ PODMIENKY NA MAURÍCIU

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 30 30 29 28 26 25 24 24 25 26 27 29
Teplota vody °C 27 27 27 27 25 24 23 22 23 23 24 25