CK Leonardo

Južná Afrika

Južná Afrika

Základné informácie

Hlavné mesto: Pretória

Rozloha: 1.219.090 km2

Počet obyvateľov: 48.600.000

Úradný jazyk: anglický, afrikaans, zulu, khosa

Náboženstvo: 79% nešpecifikované kresťanské, 2% hinduistické, 1% moslimské

Mena: juhoafrický rand (ZAR)

Južná Afrika

Aktuálne počasie

infolinka

Južná Afrika

Južná Afrika, to je v skratke nebeský kľud v podobe nedotknutých afrických prírodných krás, divoké safari, pestrá kultúra, exotika a luxus. Potom, čo boli v Juhoafrickej republike začiatkom 90. rokov odstránené hlavné segregačné zákony a prebehli prvé multirasové voľby, ktoré vyhral známy mierotvorca a držiteľ Nobelovej ceny za mier Nelson Mandela, otvorila krajina opäť náruč návštevníkom zo všetkých kútov sveta. Utečte pred zimou do slnkom zaplavenej krajiny s nekonečnými piesočnými plážami Indického a Atlantického oceánu a vychutnajte si neopakovateľnú vôňu a príchuť tejto najvyspelejšej časti Afriky.

Domorodci žijúci v Juhoafrickej republike sú priateľskí a pohostinní. Patria do mnohých etnických a jazykových skupín vytvárajúcich pestrú mozaiku obyvateľstva. Kultúrnu a etnickú diverzitu dokumentujú najmä rôzne kmene napríklad Nguni, zmiešanina kmeňov Zulu, Xhosa, Ndebele a Swazi, pôvodní domorodci z kmeňov Tsonga, Venda ako aj tí, ktorí imigrovali do južnej časti kontinentu z ostatných časti Afriky, z Európy a Ázie a vytvorili silnú kultúrnu identitu. Odtiaľ pramení aj jedenásť oficiálnych jazykov zakotvených v Ústave, i keď anglickým jazykom sa dorozumiete u väčšiny Juhoafričanov. Vzrušujúci je pobyt v skanzenoch, pestrých kultúrnych dedinkách ako Basothská kulturná dedinka alebo veľmi populárna dedina Dumazulu, kde stretnete miestnych v tradičnom habite ako predvádzajú život ľudí od 16. storočia až po súčasnosť. Počas prechádzky dedinou so sprievodcom sa organizujú zastávky pri ukážkach pôvodných remesiel doplnené o tanečné predstavenia a spev. K tradičnej kultúre patria aj tradičné jedlá. Podľa názvov je ich veľmi ťažké identifikovať, ale šikovné kuchárky vám s výberom ochotne pomôžu. Pochutnať si môžete na hovädzom mäse, zemiakoch, špenáte, krúpach či dyni.

K najväčším atrakciám Juhoafrickej republiky však patria prírodné skvosty, úchvatná scenéria a buš plná afrických predátorov. Sprievodca po Safari vám predstaví takzvanú veľkú päťku. Slona, byvola, leoparda, nosorožca a leva. Sediac bezpečne na terénnom džípe s podrobne značenou mapou, prechádzate všetky významnejšie napájadlá. S trochou šťastia zachytíte dravcov rovno v akcii. V Afrike nič nie je nemožné! Nočné pozorovanie zvierat pri napájadle pod oblohou s tisíckami hviezd ako aj veľmi skoré ranné výjazdy za zvieratami do ich prirodzeného prostredia sú silným zážitkom pre každého milovníka prírody. Nenechajte si ho ujsť, je bezpečné a miestami pekne zdvihne adrenalín. Samozrejme priestor je aj pre tých, ktorí si divokú Afriku a svoje lovecké schopnosti radi overia tvárou v tvár divokej zveri. Výborné lovecké podmienky a vysoká kvalita služieb s tým spojená je obrovským plus. Celé adrenalínové dobrodružstvo zavŕši adrenalínový golf. A to doslova. K juhoafrickej prírode neodmysliteľne patria aj krokodíly. Viac ako tridsať z nich sa usadilo v jazere v golfovom raji Gary Player Club. Klub má osemnásťjamkové ihrisko, s povestnou trinástou jamkou, v ktorej blízkosti sa nachádza spomínané jazero plné krokodílov čakajúcich na vhodný odpal. Úžasná panoráma, safari, piesok, zeleň a voda sú spomienky, ktoré si hlboko v pamäti uchová každý golfový nadšenec. Dobrou správou tiež je, že na golfových ihriskách Južnej Afriky sa od rekreačných hráčov nevyžadujú handicap karty, čo v praxi znamená, že golf tu môžu hrať i úplní začiatočníci za polovičné ceny ako v Európe.

SUN CITY

Ak už máte dosť všetkých možných zvieratiek, odveziete sa do vyhláseného mesta zábavy Sun City. Leží v slnečnom údolí, len deväťdesiat minút od veľkomesta Johannesburg a svoje atrakcie ako kasína, luxusné hotely, ponúkajúce pohodlie bezpečnosť a dokonalé služby, aquapark, kiná, veľkolepé varietné i show programy dáva do pozornosti každému, kto uteká od každodenného stresu za vysokým komfortom, zábavou či rodinnou pohodou. Deťom sa o zábavu postarajú vo veľkom detskom zábavnom parku či v Údolí væn s obrovskými bazénmi, a „ozajstnými", takmer dvojmetrovými morskými vlnami a nadrozmernými tobogánmi. Komplex vybudoval v 70. rokoch minulého storočia multimilionár Sol Kerzner za asistenicie popredných architektov a krajinárov a podľa mnohých sa pýši prívlastkom "architektonický skvost" Juhoafrickej republiky. Komplex bol vybudovaný vo vtedajšom batustane Bophuthastswana, ktorý bol Juhoafrickou republikou uznaný za nezávislý štát. Stal sa jediným miestom, kde si Afričania mohli užívať to, čo im bolo v iných častiach krajiny zakázané, kasína, zábavu a oddych. V súčasnosti tu veľa atrakcií nachádzajú dovolenkári z celého sveta. Od kasín pre malých aj veľkých prechádzame k „Palácu Strateného mesta", luxusnému hotelu s rozprávkovou architektúrou. Na ôsmych poschodiach s 338 klimatizovanými izbami, ktoré sú zriadené v africkom štýle, niekoľkými bazénmi a exotickými záhradami stojí neobyčajne zvláštnym čarom opradený symbol luxusu a špičkových služieb.

Hovorí sa, že inšpiráciou k vybudovaniu hotela viedla legenda. Staroveká africká civilizácia si vybudovala ako krásnu rezidenciu nádherný palác, v krátery nazývanom Valley of the Sun. Tá však bola zničená zemetrasením. Hotel vraj tak vznikol ako spomienka na túto legendu. Po dlhšom chodení sa môžete schladiť a uvoľniť či najesť v aquaparku. Ryby, pštrosie, antilopie mäso, prípadne vynikajúce steaky s pohárikom lahodného afrického vína štandardne nechýbajú v žiadnej z miestnych reštaurácii.

Vezmite svoje ratolesti do Pilanesberského národného parku, ktorý je od Sun City vzdialený len niekoľko kilometrov. A na rozdiel od ostatných národných parkov sa tu nemusíte obávať o ich bezpečnosť, pretože Pilanesberský park má zónu, kde maláriu určite nedostanete. Táto perla severo-západu so svojou malebnou scenériou patrí k tomu najlepšiemu, čo môže južná Afrika ponúknuť. Nasadnite tak na vlnu krásnych dobrodružstiev a nechajte sa unášať naprieč jedinečnou Juhoafrickou republikou.

PRENÁJOM AUTA

Jednou z možností je objavovanie krajiny na vlastnú päsť - prenájom auta. Sú tu zastúpené všetky medzinárodné požičovne automobilov. Cena na deň je cca 50 - 60,- EUR, benzín je lacnejší ako u nás, premávka je hustá, cestná sieť je rozvinutá a porovnateľná s Európou. Na niektorých úsekoch dialnic sa platí mýto. Pozor, v Južnej Afrike sa jazdí vľavo.

STRAVOVANIE

Hotely v Sun City zahŕňajú ubytovanie s raňajkami (formou bufetových stolov). Počas pobytu na safari je zabezpečené stravovanie s plnou penziou. Môžete sa tešiť na výbornú medzinárodnú i miestnu africkú kuchyňu vrátane pre nás neobvyklých špecialít zo pštrosa, antilopy, krokodíla. Bolo by hriechom neochutnať jedny z najlepších vín na svete, ktorými sa táto krajina hrdí (odporúčame miestnu odrodu červeného vína - Pinotage). V Južnej Afrike sú ceny jedál a nápojov oveľa lacnejšie ako v Európe.

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Juhoafrickej republiky potrebujú vstupné víza. Získajú ich bezpúlatne na Veľvyslanectve JAR vo Viedni - bližšie info v CK.

 

KLIMATICKÉ PODMIENKY V JUŽNEJ AFRIKE

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Tepl. vzduchu °C 31 29 27 26 23 21 20 23 26 29 30 31
Teplota vody °C 27 27 27 27 25 24 23 22 23 23 24 25